6 C
Skopje
недела, јули 3, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  ОТИШЛА НА ДОКТОР ПОРАДИ БОЛКА во стомакот, А ПОТОА СЛЕДУВАЛО ШОК: На жената и беа ампутирани раката и ногата, поради болест која не дава...

  p>Таа направи две работи и сега е во инвалидска количка Моника Капоња (39) отишла на лекар поради болки во стомакот, а во рок од 11...

  Мојата сосетка има 70 години и мириса прекрасно: се капе во овој раствор, а од неа никогаш не се чувствува пот

  Секој ден по скалите во зградата ја среќавам мојата сосетка која има 70 години. Без оглед на тоа што штотуку се вратила од пазар,...

  Го користат во сите женски манастири и затоа се секогаш здрави и имаат убаво лице, лек кој вреди злато, а се подготвува од 3...

  Сите овие билни растенија се богати со лековити својства што ги потврдија многу генерации, а со кон.сумирање на овој е ликсир ќе можете да...

  20 години го носел истото марамче во џебот: на женаму и здосадило и го фрлила,па неговата реакција ја оставила без збор!

  Канаѓанецот Дејв Стивенсон (32) од Оуквил реши да стави крај на неговиот осумгодишен брак со сопругата Валентина (33) поради фрлено шамиче од неговиот џеб. Причината...

  Научниците алармираат: Подгответе се за најлошото – се наѕира невидена поплава

  Моделите на промена на струите на Атлантикот во последните децении му дозволија на меѓународниот тим на научници да пресмета колку брзо се зголемуваат светските океани.

  Според експертите, за сто години водата ќе изеде голем дел од територијата на некои од најголемите поморски земји. Со наводното засилување на глобалното затоплување, се засилуваат и подводните струи во Атлантскиот и Арктичкиот Океан, објави Utro.ru, цитиран од obekti.bg. Ова ја менува прераспределбата на водата, што го забрзува темпото на напредување до крајбрежните водни тела, според истражувачите од Универзитетот во Севиља.

  Колку е потопол воздухот над океаните, велат тие, толку појужно одат подводните струи. Во исто време, нивната брзина се зголемува.

  Згора на тоа, „мигрирањето“ северно од Голфската струја само го засилува овој ефект. Прогнозата на научниците е алармантна. До крајот на овој век, поголемиот дел од Исланд, практично цела Шкотска и многу северни острови ќе бидат под вода. Поплави се загрозени и на Данска и Холандија. Заладувањето на Голфската струја ќе го наруши температурниот баланс на северните географски широчини, а останатите области кои не се засегнати од брановите на Велика Британија, Ирска и делумно Канада едноставно нема да можат да живеат.

  Топењето на јужните глечери им се заканува буквално на сите островски народи во Тихиот и Индискиот Океан. Некои научници дури ги повикуваат луѓето од овие народи да се подготват за најлошото.

  Така, според истражувачите од Универзитетот во Торонто, до 2110 година нивото на Атлантскиот Океан во близина на Њујорк би можело да се зголеми за 1,3 до 1,5 метри во споредба со денес. Ова ќе биде последица на моќниот гравитациски ефект што се јавува кога се топат големите поларни глечери. Во исто време, канадските научници веруваат дека јужната хемисфера на планетата треба да биде подготвена да го подигне нивото на морето не за 1-2, туку за 5-6 метри! Во последните 500.000 години, Земјата доживеа четири климатски врвови.

  Пред околу 20.000 години, планетата го помина своето последно ледено доба.

  Шпанските океанографи процениле дека практично немало силни океански струи во Атлантикот во тоа време. Подводните струи течеа главно во северните делови на светските океани. Меѓутоа, како што температурата се зголемувала, струите почнале да се движат кон југ. Компјутерскиот модел на денешните климатски промени покажува дека истото може да се случи и во морињата денес.

  Latest Posts

  ОТИШЛА НА ДОКТОР ПОРАДИ БОЛКА во стомакот, А ПОТОА СЛЕДУВАЛО ШОК: На жената и беа ампутирани раката и ногата, поради болест која не дава...

  p>Таа направи две работи и сега е во инвалидска количка Моника Капоња (39) отишла на лекар поради болки во стомакот, а во рок од 11...

  Мојата сосетка има 70 години и мириса прекрасно: се капе во овој раствор, а од неа никогаш не се чувствува пот

  Секој ден по скалите во зградата ја среќавам мојата сосетка која има 70 години. Без оглед на тоа што штотуку се вратила од пазар,...

  Го користат во сите женски манастири и затоа се секогаш здрави и имаат убаво лице, лек кој вреди злато, а се подготвува од 3...

  Сите овие билни растенија се богати со лековити својства што ги потврдија многу генерации, а со кон.сумирање на овој е ликсир ќе можете да...

  20 години го носел истото марамче во џебот: на женаму и здосадило и го фрлила,па неговата реакција ја оставила без збор!

  Канаѓанецот Дејв Стивенсон (32) од Оуквил реши да стави крај на неговиот осумгодишен брак со сопругата Валентина (33) поради фрлено шамиче од неговиот џеб. Причината...

  АКТУЕЛНО

  Таа има 21, тој 54: „Сите мислат дека сум со него поради пари“ но незнаат дека

  Можеби звучи како клише, но да, возраста е само бројка, а оваа Американка, која својата слава ја стекна со споделување видеа со своето 33...

  Ја додадов на Фејзбук за да ја прашам: ”Каде си мила мамо и зошто ме остави?”, но ме блокира

  Животната приказна на Малиот Дејан ќе ви го скр ши срцето. Додека неговите врсници се грижат какви телефони или патики имаат, едина есетгодишниот Дејан...

  Секојдневно го јадеме ова, а никој не знае колку всушност е штетно за нашиот мозок

  Може да се каже дека и птиците на гранка знаат дека солта е еден од главните фактори за висок крвен притисок, а новото истражување...

  Замина во Германија, па најде швалерка и реши да ја остави сопругата од Македонија – она што му го направи ги воодушеви сите

  Оваа приказна многумина ќе остави во шок кога ќе видат колкава може да биде одмаздата на една жена која била оставена по многу години...

  Тој муслиман, таа христијанка – по 30 години тие дознаа дека се брат и сестра

  Животот на овие простори сам по себе е необичен и комплексен, не баш вообичаен. Просечен Балканец во својот бурен животен век има голема можност...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.