6 C
Skopje
недела, февруари 25, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Наставниците што протестираат во Атина повторно се судрија со полицијата

  Наставниците што протестираат во Атина се судрија со полицијата вторпат за една недела. Учителите во основните училишта се судрија со полицијата за време на протестот против владините планови за промена на јавниот сектор. Насилството избувна кога демонстрантите професори, кои се на 24-часовен штрајк, се обидоа да го пробијат полицискиот кордон пред парламентот.

  Некои демонстранти фрлаа огномет кон полицијата, која одговори со солзавец. Судирите беа краткотрајни. Повеќе од 3.000 луѓе учествуваа на протестот држејќи транспаренти на кои пишуваше: „Постојано вработување сега!“

  Наставниците велат дека училиштата се недоволно екипирани и бараат создавање дополнително постојано вработување. Тие тврдат дека законот за образование, кој е во тек на јавна расправа, е неправеден за оние со долгогодишно искуство.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.