6 C
Skopje
недела, јули 3, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  ОТИШЛА НА ДОКТОР ПОРАДИ БОЛКА во стомакот, А ПОТОА СЛЕДУВАЛО ШОК: На жената и беа ампутирани раката и ногата, поради болест која не дава...

  p>Таа направи две работи и сега е во инвалидска количка Моника Капоња (39) отишла на лекар поради болки во стомакот, а во рок од 11...

  Мојата сосетка има 70 години и мириса прекрасно: се капе во овој раствор, а од неа никогаш не се чувствува пот

  Секој ден по скалите во зградата ја среќавам мојата сосетка која има 70 години. Без оглед на тоа што штотуку се вратила од пазар,...

  Го користат во сите женски манастири и затоа се секогаш здрави и имаат убаво лице, лек кој вреди злато, а се подготвува од 3...

  Сите овие билни растенија се богати со лековити својства што ги потврдија многу генерации, а со кон.сумирање на овој е ликсир ќе можете да...

  20 години го носел истото марамче во џебот: на женаму и здосадило и го фрлила,па неговата реакција ја оставила без збор!

  Канаѓанецот Дејв Стивенсон (32) од Оуквил реши да стави крај на неговиот осумгодишен брак со сопругата Валентина (33) поради фрлено шамиче од неговиот џеб. Причината...

  Наставник купил лажна дијагноза за да биде подолго на одмор, следувало нешто незамисливо…

  Еден наставник по англиски јазик идентификуван само како г-дин Ду, кој работи во приватно училиште во Внатрешна Монголија, бил принуден јавно да се извини откако купил лажна дијагноза за туберкулоза преку Интернет само за да може да искористи подолг одмор за Националниот ден на Кина.

  Наставникот Ду платил 470 јуани (околу 67 американски долари) за лажен преглед и дијагноза од лекар на Интернет, со цел да докаже дека боледува од туберкулоза, сериозно и многу заразно заболување на белите дробови. Потоа ги презентирал документите пред своите работодавци во приватно училиште, во надеж дека ќе ги убеди да дадат подолго медицинско отсуство, што ќе му овозможи да го продолжи годишниот одмор.

  Но, наставникот Ду никогаш не размислувал за тоа колку всушност била слаба неговата лажна дијагноза.

  Бидејќи туберкулозата е многу заразна и потенцијално опасна по живот, приватното училиште каде работи г. Ду во Хохот, главниот град на Внатрешна Монголија, било принудено да плати за медицински прегледи на сите ученици на коишто тој им предавал за да се осигура дека не заболеле од туберкулоза.

  По тестовите, било потврдено дека две студентки биле позитивни на туберкулоза.

  Шокиран од веста дека еден од неговите студенти се разболел од оваа болест, г-дин Ду повторно го посетил овој лекар на Интернет и платил дополнителни 315 јуани (45 долари) за друга лажна дијагноза, што покажало дека тој веќе нема туберкулоза.

  Само неговите родители овој пат не му верувале, бидејќи состојбата со туберкулозата бара повеќемесечно лекување со антибиотици, и тие го принудиле да го помине третиот тест во болницата Хохот. Овој тест покажа дека Ду никогаш не чувствувал болка од туберкулоза – што инаку остава физички траги на белите дробови, и дека претходните рендгенски снимки припаѓале целосно на друго лице.

  Фатен во лага, г-дин Ду, за кој неговите родители велат дека е многу популарен кај учениците на неименуваното приватно училиште, признал дека се обидел да ги измами своите колеги за да го продолжи одморот.

  Нејасно е дали му било дозволено да ја задржи работата како наставник, особено откако приказната стана вирална на кинеските социјални мрежи.

  Latest Posts

  ОТИШЛА НА ДОКТОР ПОРАДИ БОЛКА во стомакот, А ПОТОА СЛЕДУВАЛО ШОК: На жената и беа ампутирани раката и ногата, поради болест која не дава...

  p>Таа направи две работи и сега е во инвалидска количка Моника Капоња (39) отишла на лекар поради болки во стомакот, а во рок од 11...

  Мојата сосетка има 70 години и мириса прекрасно: се капе во овој раствор, а од неа никогаш не се чувствува пот

  Секој ден по скалите во зградата ја среќавам мојата сосетка која има 70 години. Без оглед на тоа што штотуку се вратила од пазар,...

  Го користат во сите женски манастири и затоа се секогаш здрави и имаат убаво лице, лек кој вреди злато, а се подготвува од 3...

  Сите овие билни растенија се богати со лековити својства што ги потврдија многу генерации, а со кон.сумирање на овој е ликсир ќе можете да...

  20 години го носел истото марамче во џебот: на женаму и здосадило и го фрлила,па неговата реакција ја оставила без збор!

  Канаѓанецот Дејв Стивенсон (32) од Оуквил реши да стави крај на неговиот осумгодишен брак со сопругата Валентина (33) поради фрлено шамиче од неговиот џеб. Причината...

  АКТУЕЛНО

  Таа има 21, тој 54: „Сите мислат дека сум со него поради пари“ но незнаат дека

  Можеби звучи како клише, но да, возраста е само бројка, а оваа Американка, која својата слава ја стекна со споделување видеа со своето 33...

  Ја додадов на Фејзбук за да ја прашам: ”Каде си мила мамо и зошто ме остави?”, но ме блокира

  Животната приказна на Малиот Дејан ќе ви го скр ши срцето. Додека неговите врсници се грижат какви телефони или патики имаат, едина есетгодишниот Дејан...

  Секојдневно го јадеме ова, а никој не знае колку всушност е штетно за нашиот мозок

  Може да се каже дека и птиците на гранка знаат дека солта е еден од главните фактори за висок крвен притисок, а новото истражување...

  Замина во Германија, па најде швалерка и реши да ја остави сопругата од Македонија – она што му го направи ги воодушеви сите

  Оваа приказна многумина ќе остави во шок кога ќе видат колкава може да биде одмаздата на една жена која била оставена по многу години...

  Тој муслиман, таа христијанка – по 30 години тие дознаа дека се брат и сестра

  Животот на овие простори сам по себе е необичен и комплексен, не баш вообичаен. Просечен Балканец во својот бурен животен век има голема можност...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.