6 C
Skopje
сабота, јуни 3, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Авиокомпанија од утре ќе ги мери патниците пред да се качат на летови

  Од патниците ќе биде побарано да се качат на вагата - иако авиокомпанијата нагласува дека тоа е доброволно. Повеќе од 10.000 патници кои летаат со...

  Дај си на душата што сака, оти ќе дојде време кога ништо нема да сака, вели 105-годишната баба Калина

  Баба Калина е уникатна појава во животот на општина Свиштов, бидејќи на земјата е веќе 105 години, пишува „Борба“. Стогодишната е родена во 1910...

  Не знаев дека кромидот лекува толку многу болести: Подобро од апчиња

  Кромидот лечи многу болести подобро од таблетите Зошто секој пат одиме во аптека, иако можеме да одиме во кујна? Верувале или не, со векови луѓето...

  Едноставно, но многу ефикасно: Кажете им збогум на темните кругови околу очите и подмладете се за најмалку 10 години

  Работа, грижа за домаќинството, стрес, секојдневни проблеми - ова е само дел од нашиот бурен работен ден. Овој брутален ритам често доведува до недостаток на...

  Наскоро повторно ги поместуваме стрелките на часовникот – еве каде веќе не го менуваат времето!

  Доаѓа пролет, а со неа доаѓа и преминот кон летно сметање на времето, како и секоја година.

  Во 2023 година, сите ние мора да ги поместиме часовниците за еден час поточно во недела, 26 март, во 2 часот наутро. т.е.
  2:00 станува 3:00 и така ќе спиеме еден час помалку.

  Зарем не би застанале со промената на времето?

  Македониjа се уште не одлучила дали остануваме на летно или на астрономско. Не постои консензус меѓу земјите за тоа кога да престане да се менува времето.

  Последен пат моравме да ги свртиме стрелките во март 2021 година или во октомври 2021 година, во зависност од тоа дали ќе останеме на летно или на астрономско, односно зимско време.

  Но, во моментов нема едногласна одлука, и на национално и на меѓународно ниво, и се чини дека засега ќе продолжиме да го движиме часовникот секој март и секој октомври.
  Дискусија во ЕУ за прекин на практиката на менување на времето

  Првичните идеи беа да се запре промената на времето уште во 2019 година, но…

  Во септември 2018 година, Европската комисија излезе со предлог за последен пат да се сменат стрелките во 2019 година, при што различните земји избираат до март дали сакаат да останат на астрономско (зимско) или летно сметање на времето (летно сметање на времето).

  Во декември 2018 година, стана јасно дека предлогот не наиде на навремена поддршка од земјите-членки на ЕУ. Желбата е тука, но избрзаната одлука може да доведе до хаос во транспортот и комуникациите и многу различни временски зони во ЕУ.
  Во кои земји се менува времето?

  Земјите со сино на северната хемисфера и земјите со портокалово на јужната хемисфера се префрлаат помеѓу летото и зимата.
  Земјите со светло сива боја ја искористија промената на времето, но во одреден момент се откажаа. Земјите во темно сива боја никогаш не го промениле времето.

  Зошто го менуваме часовникот двапати годишно?

  Астрономското време е она што го користиме од октомври до март, односно зимско време. Летното сметање на времето се користи за подобро усогласување помеѓу дневните часови и активните часови на работниците и студентите. Ова треба да ги намали трошоците за осветлување. Првично беше воведен на почетокот на 20 век во Германија. Во Бугарија се применува од 1979 година.

  Latest Posts

  Авиокомпанија од утре ќе ги мери патниците пред да се качат на летови

  Од патниците ќе биде побарано да се качат на вагата - иако авиокомпанијата нагласува дека тоа е доброволно. Повеќе од 10.000 патници кои летаат со...

  Дај си на душата што сака, оти ќе дојде време кога ништо нема да сака, вели 105-годишната баба Калина

  Баба Калина е уникатна појава во животот на општина Свиштов, бидејќи на земјата е веќе 105 години, пишува „Борба“. Стогодишната е родена во 1910...

  Не знаев дека кромидот лекува толку многу болести: Подобро од апчиња

  Кромидот лечи многу болести подобро од таблетите Зошто секој пат одиме во аптека, иако можеме да одиме во кујна? Верувале или не, со векови луѓето...

  Едноставно, но многу ефикасно: Кажете им збогум на темните кругови околу очите и подмладете се за најмалку 10 години

  Работа, грижа за домаќинството, стрес, секојдневни проблеми - ова е само дел од нашиот бурен работен ден. Овој брутален ритам често доведува до недостаток на...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.