6 C
Skopje
четврток, мај 26, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  ВМРО-Народна: Големите партии заеднички се договараат да ги збришат сите мали политички партии

  Партијата ВМРО-Народна се противи на измената на Изборниот законик во делот на отворени листи за советници со праг од 3 отсто. Според нив, со...

  ВМРО- НП: Резолуцијата може да ни создаде поголем проблем отколку решение

  ВМРО-Народна партија со внимание, вклучувајќи и експерти ја  анализираше содржината на предлог-резолуцијата која ќе биде поднесена во македонскиот парламент. Нашите експерти утврдија дека во декларацијата...

  Ивана го реновираше купатилото за помалку од 100 евра: Сè изгледа како ново

  Кога не сте задоволни од изгледот на одредена просторија во вашиот дом, а немате или не сакате да вложите илјадници евра за да ја...

  Поранешната сопруга на Ерос Рамацоти: Сектата ни го уништи бракот!

  “Мојот поранешен сопруг имаше сомнежи кон таа терапевтка и нејзината секта. Еден ден ме стави пред готов чин: или тие или тој’, се потсетува...

  Направете чај или супа на мажот од ова растение и ќе можете да уживате во лудата ноќ…

  Мајчината душица може да направи чуда за машката моќ, а чајот се пие попладне, два часа пред спиење.

  Мајчина душица расте диво во природата, а може да се одгледува и во саксии. Во нашиот регион се користи како лек против кашлица, но успешно лечи уште десет болести, вклучувајќи ја и потенцијата!

  Интересен факт: Комарците ја мразат мајчината душица!

  Треба да изберете неколку лисја и да ги истриете за да ги ослободите есенцијалните масла. Направете репелент: измешајте неколку капки масло од мајчина душица со лажичка маслиново масло.

  Чајот од мајчина душица зајакнува и лечи

  Сепак, мајчината душица е кралица во борбата против потенцијата. Може да се користи како чај, но и како зачин за јадења, па дури и за правење супа од свежи лисја.

  Рецепти за чај:

  Измешајте лажица анасон и две лажици мајчина душица и рузмарин. Истурете една лажица од оваа смеса со половина литар вода и ставете ја на шпорет да зоврие. Кога ќе зоврие, оставете го да стои покриено 20 минути, засладете со мед и испијте две чаши на ден помеѓу оброците. Третманот трае 20 дена.

  Засладете го чајот со мед и испијте го попладне …

  Измешајте 40 грама босилек со 30 грама мајчина душица и јаглика, а потоа додадете 20 грама лисја целер. Истурете лажица од оваа смеса и две чешниња ситно сецкан лук над врелата вода, а потоа оставете го да отстои 30 минути во покриена чаша. Се пие навечер со мед.

  Супа од мајчина душица за потенција

  Состојки:

  • 1 морков
  • 2 кромид
  • 2 чешниња лук
  • 4 компири
  • мајчина душица, со, бибер
  • 300 грама ситно сецкано говедско месо

  Подготовка:

  Исечете го кромидот со рендан морков и лук, а потоа додадете го месото. Истурете вода и кога ќе зоврие додадете компири на коцки и исечкана мајчина душица. Оставете да врие 20 минути.

  Latest Posts

  ВМРО-Народна: Големите партии заеднички се договараат да ги збришат сите мали политички партии

  Партијата ВМРО-Народна се противи на измената на Изборниот законик во делот на отворени листи за советници со праг од 3 отсто. Според нив, со...

  ВМРО- НП: Резолуцијата може да ни создаде поголем проблем отколку решение

  ВМРО-Народна партија со внимание, вклучувајќи и експерти ја  анализираше содржината на предлог-резолуцијата која ќе биде поднесена во македонскиот парламент. Нашите експерти утврдија дека во декларацијата...

  Ивана го реновираше купатилото за помалку од 100 евра: Сè изгледа како ново

  Кога не сте задоволни од изгледот на одредена просторија во вашиот дом, а немате или не сакате да вложите илјадници евра за да ја...

  Поранешната сопруга на Ерос Рамацоти: Сектата ни го уништи бракот!

  “Мојот поранешен сопруг имаше сомнежи кон таа терапевтка и нејзината секта. Еден ден ме стави пред готов чин: или тие или тој’, се потсетува...

  АКТУЕЛНО

  ВМРО- НП: Резолуцијата може да ни создаде поголем проблем отколку решение

  ВМРО-Народна партија со внимание, вклучувајќи и експерти ја  анализираше содржината на предлог-резолуцијата која ќе биде поднесена во македонскиот парламент. Нашите експерти утврдија дека во декларацијата...

  Филипче најави вакцини на крајот на месецот: Болничките капацитети се полнат- не се исклучува можноста за карантин

  Се очекува вакцините од „Астра Зенека“ да стигнат на 31 март и 15 април, додека кинеските вакцини на 31 март, рече вчера министерот...

  Од СЗО го открија изворот на пандемијата – знаат од каде започна да се шири коронавирусот

  Во извештајот што ќе биде објавен во следните недели, СЗО детално ќе го објасни изворот на пандемијата на Ковида-19, пишува livescience. СЗО започна опсежна истрага...

  ВМРО-НП: Владата да дозволи увоз и употреба на лични и брзи ПЦР тестови

  ВМРО-Народна партија по трет пат ја повикува Владата на Република Северна Македонија да дозволи увоз и употреба на лични и брзи ПЦР тестови. Ваквите тестови...

  Георгиевски: Еве ви кукавици отворена понуда за дуел

  Чудна работа плукачи колку сакаш! А досега ниту еден патриотски новинар или тандем на новинари не ме покани да ме распарчи во јавна дебата. А со...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.