Направете домашен мајонез за само 2 минути! (видео)

Мајонезот е прилог кој на јадењето му дава посебна нота и го збогатува вкусот на многу специјалитети.

Доколку сакате да подготвите домашни варијанти од овој сос, еве еден исклучително едноставен рецепт за кој ќе одвоите само 2 минути.

Во сад најпрво ставете една жолчка, потоа лажица вода, лажица сенф, сок од половина лимон и шолја масло. Потоа измешајте со миксер. Кога ќе се создаде изедначена маса, посолете и послужте. Додајте разни зачини по желба.

Погледнете го видеото за детален приказ – како да подготвите домашен мајонез: