6 C
Skopje
петок, март 24, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Секоја жена над 40 ќе биде благодарна: 2 лажици кафе на кремот и заборавате на брчките

  Намалете ги брчките дома со маска од 2 состојки. Заборавете на скапите креми. Клучот за убава кожа која изгледа млада и цврста и по 40-тата...

  Семејно куче го жртвувало својот живот за да спаси бебе од запален дом

  Многу често слушаме за приказни во кои кучињата ги жртвуваат своите животи во име на животите на своите најблиски. Поло е само еден од...

  Девојка се омажи за бездомник, тој го зема микрофонот и и се обраќа со зборовите

  Јасмин отсекогаш била девојка со љубезно срце. Но, кога му пришла на бездомник кој живее на улица во близина на нејзината куќа за да...

  Цел живот го гледаш овој цвет, а не се ни сомневаш што лекува! Ќе се воодушевите

  Здравецот е убава, исклучително ароматична и многу корисна билка. Кога ги подготвувате вашите домашни компоти од сливи или вишни, ставете по 1 лист здравец,...

  Напитокот кој засекогаш ја исфрла несоницата. Природата великодушно ни го дала, само треба да го исцедиме

  Несоницата е еден од факторите што може да ни предизвика екстремна непријатност и да доведе до еден куп здравствени проблеми и професионални главоболки.

  Добро позната вистина е дека добриот сон ни дава енергија, свежина и сила што ни се потребни за тој ден. Спротивно на тоа, неговиот недостаток доведува до мрачно расположение, главоболки, слаба концентрација и нагло намалување на работниот капацитет. Сепак, два независни научни тима открија дека постои прекрасен природен лек за несоница. Ова е сок од цреши, кои се многу чести и исклучително вкусни во македонските географски широчини. Научниците од Универзитетот во Луизијана спроведоа експеримент во кој на волонтери им даваа сок од цреша 2 недели.

  Како резултат на тоа, оние кои страдаат од несоница спиеле во просек 83 минути подолго, откри Ко4.

  Дејството на чудотворниот сок се должи на триптофанот кој го содржи, а телото го преработува во мелатонин, кој всушност е хормон за поспаност. Две чаши сок од цреша дневно ја зголемуваат ефикасноста на спиењето многу остро, велат научниците од Универзитетот во Нортамбрија. Тие го проширија својот експеримент давајќи им на волонтерите и сок од цреша. Резултатот е и повеќе од добар – времетраењето на нивниот сон се зголемува во просек за 25 минути.

  Се препорачува да се пие сок од цреша навечер, еден час пред спиење.

  Еве уште неколку совети за добар сон:

  1. Развивање стабилен режим за работа и одмор, набљудување на одредено време за легнување и будење;
  2. Направете список со задачи за следниот ден и исчистете ги мислите од нив;

  3. Направете ритуал за спиење (одредена музика, книга, бања);
  4. Избегнувајте да земате стимуланси навечер – кафе, чај, чоколадо;

  5. Креветот треба да се користи само за спиење;
  6. Да не се стресуваме ако чувствуваме дека не спиеме доволно добро и да не гледаме во часовникот ако се будиме ноќе;

  7. Избегнувајте физички вежби најмалку 3 часа пред спиење;
  8. Ако не можете да заспиете за 30 минути, станете и правете нешто досадно додека не заспиете;

  9. Просторијата за спиење треба да биде проветрена, со умерена температура и без силна светлина;
  10. Чаша топло млеко, топла купка, ритмичка музика; лаванда или други билки да се стават под перницата;
  11. Земање мелатонин таблети или други лекови, но ако може да се избегнат, подобро е.

  Latest Posts

  Секоја жена над 40 ќе биде благодарна: 2 лажици кафе на кремот и заборавате на брчките

  Намалете ги брчките дома со маска од 2 состојки. Заборавете на скапите креми. Клучот за убава кожа која изгледа млада и цврста и по 40-тата...

  Семејно куче го жртвувало својот живот за да спаси бебе од запален дом

  Многу често слушаме за приказни во кои кучињата ги жртвуваат своите животи во име на животите на своите најблиски. Поло е само еден од...

  Девојка се омажи за бездомник, тој го зема микрофонот и и се обраќа со зборовите

  Јасмин отсекогаш била девојка со љубезно срце. Но, кога му пришла на бездомник кој живее на улица во близина на нејзината куќа за да...

  Цел живот го гледаш овој цвет, а не се ни сомневаш што лекува! Ќе се воодушевите

  Здравецот е убава, исклучително ароматична и многу корисна билка. Кога ги подготвувате вашите домашни компоти од сливи или вишни, ставете по 1 лист здравец,...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.