6 C
Skopje
среда, февруари 21, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Напитокот кој засекогаш ја исфрла несоницата. Природата великодушно ни го дала, само треба да го исцедиме

  Несоницата е еден од факторите што може да ни предизвика екстремна непријатност и да доведе до еден куп здравствени проблеми и професионални главоболки.

  Добро позната вистина е дека добриот сон ни дава енергија, свежина и сила што ни се потребни за тој ден. Спротивно на тоа, неговиот недостаток доведува до мрачно расположение, главоболки, слаба концентрација и нагло намалување на работниот капацитет. Сепак, два независни научни тима открија дека постои прекрасен природен лек за несоница. Ова е сок од цреши, кои се многу чести и исклучително вкусни во македонските географски широчини. Научниците од Универзитетот во Луизијана спроведоа експеримент во кој на волонтери им даваа сок од цреша 2 недели.

  Како резултат на тоа, оние кои страдаат од несоница спиеле во просек 83 минути подолго, откри Ко4.

  Дејството на чудотворниот сок се должи на триптофанот кој го содржи, а телото го преработува во мелатонин, кој всушност е хормон за поспаност. Две чаши сок од цреша дневно ја зголемуваат ефикасноста на спиењето многу остро, велат научниците од Универзитетот во Нортамбрија. Тие го проширија својот експеримент давајќи им на волонтерите и сок од цреша. Резултатот е и повеќе од добар – времетраењето на нивниот сон се зголемува во просек за 25 минути.

  Се препорачува да се пие сок од цреша навечер, еден час пред спиење.

  Еве уште неколку совети за добар сон:

  1. Развивање стабилен режим за работа и одмор, набљудување на одредено време за легнување и будење;
  2. Направете список со задачи за следниот ден и исчистете ги мислите од нив;

  3. Направете ритуал за спиење (одредена музика, книга, бања);
  4. Избегнувајте да земате стимуланси навечер – кафе, чај, чоколадо;

  5. Креветот треба да се користи само за спиење;
  6. Да не се стресуваме ако чувствуваме дека не спиеме доволно добро и да не гледаме во часовникот ако се будиме ноќе;

  7. Избегнувајте физички вежби најмалку 3 часа пред спиење;
  8. Ако не можете да заспиете за 30 минути, станете и правете нешто досадно додека не заспиете;

  9. Просторијата за спиење треба да биде проветрена, со умерена температура и без силна светлина;
  10. Чаша топло млеко, топла купка, ритмичка музика; лаванда или други билки да се стават под перницата;
  11. Земање мелатонин таблети или други лекови, но ако може да се избегнат, подобро е.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.