6 C
Skopje
недела, април 2, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Сокот од киселите краставички не го фрлајте во мијалникот, бидејќи е многу корисен за овие 5 работи

  Дури и ако сте најголем љубител на кисели краставички, пиењето чаша од солениот сок може да ви изгледа чудно. Но, размислете двапати пред да...

  13-годишно девојче забременило и раскажало за кошмарот потоа, апелирајќи до родителите

  Тинејџерка која забременила на 13 години, зборувала за кошмарот низ кој поминала кога ја дознала веста. Меди Ламберт од Форт Ворт, Тексас, ја раскажа својата...

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Му позајмив две илјади евра, се јавив да ги врати, а тој ми вели: За кои пари ми зборуваш

  До редакцијата на „Балкан“ пристигна кратка, но мошне интересна и пред се поучна исповед на еден наш читател по име Тони С. Истиот се реши јавно да раскаже што му донел животот и со што морал да се соочи.

  Пред половина година, мојот прв братучед со кого израснавме, безмалку бевме секој ден заедно, ми дојде на гости и видно загрижен ми побара помош, но притоа нагласи дека сето тоа сака да остане во дискреција.

  Братучедот ми побара пари на заем, бил на голема мака. Стануваше збор за 2000 евра, му ги дадов во кеш а тој ми се заблагодари многу и ми вети дека до крајот на годината ќе ми ги врати. Одминуваше месец по месец, повторно се гледавме безмалку секој ден, седевме, се дружевме но за парите ниту збор да изусти.

  Јас со сета почит и доверба кон него, не сакав ни да се осмелам да помислам да му ги побарам и да го прашам до каде е работата.

  Сепак, ете, ми затребаа и мене и бев приморан, сакал-неќел да си ги побарам моите пари. Му вртам на телефон на мојот братучед, вообичаен муабет и конечно прашањето: Види вака братучед, знаеш ти позајмив пари, не те прашував ништо, но те молам разбери ме и мене, парите ми се потребни, да те прашам кога планираш да ги вратиш.

  Но за мене следеше големо разочарување од слушалката на телефонот, поточно од гласот кој доаѓаше: За какви пари бе зборуваш ти, што си ми позајмил, па тие пари беа мои, ти тогаш само ми ги врати. Зарем малку ти беше она што татко ти му го зеде на татко ми. Да ти е срам што ме прашуваш ова.

  Јас буквално останав нем, ама буквално не можев да проговорам ниту еден збор повеќе од една минута додека ми говореше сè и сешто. На крај само му реков, збогум и ја спуштив слушалката. Не ми беше јасно за што зборуваше, зошто го меша чичко ми, па тој и татко ми се синоним за слога и почитување на брат со брат.

  Latest Posts

  Сокот од киселите краставички не го фрлајте во мијалникот, бидејќи е многу корисен за овие 5 работи

  Дури и ако сте најголем љубител на кисели краставички, пиењето чаша од солениот сок може да ви изгледа чудно. Но, размислете двапати пред да...

  13-годишно девојче забременило и раскажало за кошмарот потоа, апелирајќи до родителите

  Тинејџерка која забременила на 13 години, зборувала за кошмарот низ кој поминала кога ја дознала веста. Меди Ламберт од Форт Ворт, Тексас, ја раскажа својата...

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.