6 C
Skopje
сабота, јули 13, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Мулаомеровиќ нов селектор на БиХ

  Тренерот на Цибона, Дамир Мулаомеровиќ е именуван за нов селектор на кошаркарската репрезентација на Босна и Херцеговина.

  mulaomerovik

  Мулаомеровиќ кој е роден во Тузла, на функцијата ќе го наследи Црногорецот Душко Ивановиќ, кој БиХ ја предводеше на Евробаскетот минатата година.

  Тренерот на Цибона, во четвртокот, ја доби довербата од Управниот одбор на Кошаркарската федерација на БиХ, иако минатата недела медиумите шпекулираа дека најмногу шанси за селекторската функција има поранешниот предводник на Македонија, Александар Џикиќ.

  Мулаомеровиќ зад себе има успешна играчка кариера, настапувал за Цибона, Ефес, Фортитудо, Реал, Олимпијакос и Панатинаикос. Како играч на Панатинаикос во 2002 ја освоил Евролигата

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.