6 C
Skopje
недела, февруари 25, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Мудри совети на баба: 4 работи кои не треба да ги исфрлите од дома, за да не донесете неволја и лоша среќа

  Да се ​​верува или да не се верува во предзнаци, гатачки, магии итн. тоа е работа на сите. Сум слушнал стотици приказни за другиот свет, необични појави и секакви приказни.

  Некои само ме насмеаа, а други ме натераа да размислувам.
  Баба ми веруваше во предзнаци и не ја негираше мистичната компонента на нашите животи.

  Затоа ми кажа за 4 работи кои не треба да се исфрлаат од дома, за да не доаѓаат неволји.

  1. Бајат леб.
  Баба веруваше во моќта на лебот, дека му дава енергија и топлина на нашето тело и дека ни е испратен одозгора и никој нема право да го фрли, па макар и да е расипан.

  Затоа, во нејзината куќа имало посебна кеса во која го собирала расипаниот леб. И тогаш, кога ќе се наполнеше торбата, таа излегуваше и им ја даваше на кучињата на улица.

  2. Стари фотографии, дури и на непознати.
  За баба ми беше табу да ја фрли фотографијата. Таа искрено веруваше во моќта на сликата на личност на хартија и рече дека во секоја слика има своја енергија. И ако ја фрлите фотографијата, тогаш можеби личноста или луѓето прикажани на неа може да донесат проблеми или да се разболат.

  3. Работи што ги носат децата.
  Според разбирањето на бабата, облеката му дава топлина на човекот, а уште повеќе на децата. Затоа, не и се вклопуваше во главата како е можно да се фрли она што може да ве стопли во тешка година.

  Затоа ги донирала.

  4. Рачни часовници.
  Часовникот никогаш не бил исфрлен од дома, бидејќи бабата рече дека ако го исфрлите времето надвор од дома, може да се пошегува со вас.

  Неработните часовници биле однесени кај часовничарот, а доколку не можел да ги поправи, се чувале на таванот.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.