6 C
Skopje
петок, март 31, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  Мрежа од институции вплеткани во скандалот со пензиите

  Мрежа од институции биле вмешани во скандалот со пензиите кој вчера го обелодени министерката за труд и социјална политика Мила Царовска, меѓу кои и Агенцијата за вработување, дознава „Макфакс“.

  Воведувањето на лесното пријавување и одјавување лица во Агенцијата за вработување, кое беше возможно дури и преку телефон или електронска пошта довело до хаос, а дополнително на ова, при замената на рачната со електронската евиденција не биле запазувани предвидените протоколи за евидентирање на статусот на пријавените лица. Еден од најголемите проблеми било отсуството на комуникација и координација меѓу институциите на пензискиот систем кои буквално функционирале изолирано.

  Според нашите извори, во процесот се инволвирани повеќе институции, повеќе закони кои оделе на штета на осигурениците, но не се исклучува ниту злоупотребата на партиската моќ на претходната власт за свои цели.

  Министерката Мила Царовска вчера соопшти дека од 2007 до 2018 година на над 12.000 осигуреници не им биле уплатувани пари во вториот пензиски фонд. Според закон, 6 отсто од бруто платата на осигурениците треба да се уплати во вториот пензински фонд. Наместо ова, парите, во случајов сума од 19 милиони евра, останале во државниот пензински фонд и не биле уплатени во вториот фонд, а на овој начин директно им се скратило правото на овие луѓе да остварат пензија во целост.

  Од Министерството велат дека овие 12.000 осигуреници се лица кои биле бирани по случаен избор, без разлика дали биле вработени во јавен или приватен сектор. Станува збор за лица кои се родени по 1967 година а имаат околу 40 години.

  Најдобар начин да се утврди дали некое лице спаѓа во овие 12 илјади осигуреници е досега да не добивало редовни известувања по електронска пошта или на домашна адреса од вториот пензиски столб. Освен ова, граѓаните кои сакаат да проверат дали изминатите години не им се уплаќани пари во нивниот втор столб тоа можат да го сторат во Агенцијата за супервизија на капитално финансиско пензиско осигурување (МАПАС).

  Иако министерката Царовска одговорноста за овој скандал ја остави на истражните органи, односно на Основното јавно обвинителство беше поднесена кривична пријава против непознат сторител, јасно е дека станува збор и за одговорност кај раководните лица во институциите.

  Во периодот кога не се префрлале пари во вториот столб, директори на Фондот за пензиско и инвалидско осигурување (ПИОМ) беа кадри на ДУИ: Исни Јакупи, Амет Даути, Беким Незири и Шаип Зенељи, додека министри за труд и социјална политика, под чија надлежност е ПИОМ беа Џељаљ Бајрами, Спиро Ристовски и Диме Спасов.

  Доколку ОЈО ја прифати кривичната пријава и отвори истрага за случајот, треба да се добие одговор на прашањето каде завршувале парите кои наместо во вториот пензиски столб, останувале во државниот. Претпоставките се дека со овие пари се исплатувале пензии, додека ПИОМ се даваше во долгови, а во неколку наврати, особено пред избори, коалицијата ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ ад-хок ги зголемуваше пензиите. На пример, во 2015 година, пензиите беа зголемени за 621 денар и тоа само за 4 месеци. Наредната 2016 година имаше уште едно покачување од 654 денари само за еден месец.

  Сите овие недоследности во системот и непочитувањето на законите кои оделе на штета на осигурениците треба да бидат утврдени детално со евентуалната истрага, а дотогаш останува ветувањето од Министерството дека овие 12 илјади осигуреници нема да бидат оштетени и дека парите ќе им бидат префрлени во 6 транши, од ПИОМ, кон двете друштва.

  Министерот за финансии Драган Тевдовски изјави дека „сè што е во поглед на буџет и што било побарано во поглед на пензиската реформа и создавање на одржлив пензиски систем и намалување на ризиците за исплата на пензиите е буџетирано и содржано во буџетот за 2019 година“.

  Latest Posts

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.