6 C
Skopje
вторник, јуни 28, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  4-годишно девојче ослепело поради грип, но е полошо за малку ќе умр ело од болеста, еве што се случило

  4-годишно девојче од Ајова ослепело и за малку ќе умрело од грип. Џејд Делузија, која оваа сезона не била вакцинирана против грип, се разболела пред...

  Едно добронамерен совет, подалеку од наши во странство – само лошо ќе сакаат да ви направат, да знаете само што ми се случи

  Пред шест години се решивме фамилијарно да се преселиме во Шведска. Моите родители најдоа работа преку едни пријатели од Босна кои ги запознале во...

  Дали e љубов и како да се опише: 71-годишна жена се омажи за нејзината 17-годишна вистинска љубов. Раскажува среќниот пар

  Што мислите за вистинската љубов, без разлика на разликата во годините? Секојдневно гледаме примери околу нас - постар маж, лудо вљубен во својата млада...

  И вие наросувате сол на прагот: Ако не го правите тоа, поскоро започнете, а еве и зошто

  Можеби изгледа чудно, но од памтивек, солта се користеше како средство за чистење. Сол – одлична супстанција за дезинфекција и чистење на разни предмети...

  Моќен совет од еден млад човек на кој му е дијагностирана најтешката болест

  Имам само 26 години, имав големи планови за иднината. Наместо денес да размислувам за тоа кое работно место да го изберам, јас ја одбирам мојата последна кравата. Онаа која ќе ја носам на сопствениот погреб по мојата смрт, неколку денови, недели или месеци отсега. 

  Кога ја живеев својата младост, постојано слушав за најстрашната болест на денешницата. Не се интересирав премногу, мислев дека е нешто далечно, дека секогаш им се случува на другите, на постарите од нас. Не бев во право.

  Предоцна ми беше утврдена дијагнозата за рак. Не ми остана премногу надеж дека ќе живеам  долго. Претходно, премногу работи ми ги окупираа умот. Милион нешта за кои не би размислувал кога би имал втора шанса во животот. Штом заминам, нема да биде важно како сум го живеел животот досега. Ќе биде само важно дека ме нема.

  Сакам со вас да споделам што научив за животот во овие години на мое постоење на овој свет:

  – Не губете го времето на работи во кои не уживате, не седете во друштво кое не ви мисли добро. Никогаш нема да успеете во она што не ви се допаѓа и што не ви носи среќа.

  – Не се грижете за мислењето на другите луѓе. На крајот на животот, ништо од тоа нема да биде важно. Ќе се смеете само на миговите кога сте биле опуштени и среќни, понесени од животот без да ви биде грижа што велат другите.

  – Немојте да мислите дека тој ќе трае вечно и дека имате време. Преземете одговорност за својот живот. Правете ги работите кои ги сакате, потрудете се да дојдете до она што ви е важно, задржете ги до себе вистинските луѓе.

  – Оние кои ви се блиски и кои ги сакате, секогаш кажувајте и покажувајте им го тоа. Не го трошете времето на луѓе на кои не им е важна вашата љубов и време. Еве денес знам, времето и љубовта се скапоцени. Околу мене се само моите најблиски.

  Потрудете се да живеете живот со цел, да ги сакате луѓето околу вас и да имате позитивни мисли и чувства. Овој живот е убав, а убава е и земјата во која живееме, планетата. Имаме можност да растеме, учиме и да се образуваме. Зошто постојано сакаме повеќе?

  Не сум вознемирен што морам да заминам од овој свет. Едноставно таков бил текот на мојот живот. Жал ми е само за моите родители. Знам каква темнина оставам за нив.

  Latest Posts

  4-годишно девојче ослепело поради грип, но е полошо за малку ќе умр ело од болеста, еве што се случило

  4-годишно девојче од Ајова ослепело и за малку ќе умрело од грип. Џејд Делузија, која оваа сезона не била вакцинирана против грип, се разболела пред...

  Едно добронамерен совет, подалеку од наши во странство – само лошо ќе сакаат да ви направат, да знаете само што ми се случи

  Пред шест години се решивме фамилијарно да се преселиме во Шведска. Моите родители најдоа работа преку едни пријатели од Босна кои ги запознале во...

  Дали e љубов и како да се опише: 71-годишна жена се омажи за нејзината 17-годишна вистинска љубов. Раскажува среќниот пар

  Што мислите за вистинската љубов, без разлика на разликата во годините? Секојдневно гледаме примери околу нас - постар маж, лудо вљубен во својата млада...

  И вие наросувате сол на прагот: Ако не го правите тоа, поскоро започнете, а еве и зошто

  Можеби изгледа чудно, но од памтивек, солта се користеше како средство за чистење. Сол – одлична супстанција за дезинфекција и чистење на разни предмети...

  АКТУЕЛНО

  Пред спиење ставам ракија на косата – неверојатен трик од мојата баба: Кога ќе се разбудите наутро ќе видите чудо

  Ќе ви ја откријам тајната на убавата и бујна коса што ми ја кажа баба ми, пред многу години, кога ја прашав како нејзината...

  (ВИДЕО)Како студентот пред целиот клас му докажа на професорот дека Бог постои!

  Едноставно и логично, дали ја знаете оваа приказна? Почетокот на дваесеттиот век… На Универзитетот во Берлин, професор ги предизвика студентите прашувајќи: Дали Бог создаде се...

  „Сега ќе ви раскажам како ме наместија да земaм жена од Албанија“

  Посредувањето за невести од Албанија за мажи од Балkaнскиот регион не е некој новитет, а за ваква солуција во љубовниот живот најчесто се одлучуваат...

  Отидов да се вакцинирам и и испратив фотографии на мајка ми. Таа ми одговори: „Па, ти си сега ОВЦА“ и така започна СЕМЕЈНИОТ КОНФЛИКТ

  Британецот по име Лоренс имал 23 години кога дознал дека никогаш не примил вакцина. Тој дозна за тоа во клиниката на...

  Ми рече, или вака ќе правиш, или да си ги собереш „парталите“ и да те нема – си ги собрав

  Човекот за кој се омажив, многу го сакав иимав чувство дека го познавам цел живот. Бевме долги години во врска и навистина изгледаше дека,...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.