6 C
Skopje
петок, јули 1, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Овој пијалок спасил милиони животи: Се подготвува едноставно со цвет кој расте нашироко во Македонија

  Овој прекрасен цвет содржи вистинска ризница на витамини А, Ц, Б3, Д и Е. Ливчиња се богати со есенцијални масла, тијанин, шеќер, лимонска и...

  Ставајте ги нозете во ладна вода секоја вечер – она што ќе ви се случи позитивно ќе ве изненади

  Секоја вечер, кога ќе се вратите дома после напорниот работен ден, ставете во када или лавор 10-15 сантиметри потполно ладна вода. Професор доктор Сергеј Бубновскиј...

  Не е вистина дека сланината, чварките и мрсното прасечко се штетни по здравјето

  Новото истражување открива дека не постои поврзаност помеѓу зголемената количина на конзумирање на маснотии и зголеменувањето на ризик од срцеви заболувања, како што се...

  Најбрз начин да изгубите 5 килограми: Оваа викенд диета е вистински хит

  Кои се правилата на диетата 5:2? Пет дена во неделата е дозволоена вообичаена исхрана и оброци на кои веќе сте навикнати, а само два дена...

  Мојот петгодишен син ми побара пари, кога дознав зошто, ми се скрши срцето

  Доаѓа таткото од работа дома, уморен, нервозен и го наоѓа неговиот пет – годишен син како го чека пред вратата. ”Тато, може ли нешто да те прашам?” ”Да, кажи што е работата?” ”Тато, колку пари заработуваш на саат?” ”Тоа не е твоја работа! Зашто ме прашуваш” –одговара таткото изнервиран.

  ”Само сакав да знам. Молим те кажи ми колку заработуваш на саат” ”Ако веќе мораш и тоа да го знаеш, заработувам 2000 денара на саат”. ”Ох” – вика детето и ја наведнува главата. “Тато, ќе ми позајмиш ли 1000 денари?” Таткото уште по изнервиран.

  “Ако единствената причина што ме тераш да ти позајмам пари е да купиш некаква играчка или слична глупост, тогаш заврти се и оди право во твојата соба. И размисли зошто си толку себичен. Јас не работа по цел ден за твоите детски глупости” Детето разочарано отишло во собата и ја затворило вратата. Таткото седи и се нервира, заради прашањата на детето…

  ….“Како се осмелува да праша такво нешто, само за да извлече пари од мене?” После еден саат, таткото малку се смирил и размислува: “Може стварно му требаа за нешто тие 1000 денари…Стварно не е захтевен и не бара често пари.” Таткото оди во собата на детето. “Заспа ли сине?” “Не тато, буден сум!”- одговорило детето. “Размислив…Може бев престрог кон тебе пред малку. Имав тежок ден и се истурив на тебе. Еве ти ги тие1000 денари што ги бараше”

  Детето се насмеало “Фала ти, тато”, извикало. Посегнало под перницата и извадило еден куп згужвани пари. Кога таткото видел дека детето има пари, почнал пак да се лути. Детето полека ги изброило парите и го погледнало татко му. “Зашто бараш пари, кога си имал?!”- налутено вика таткото.

  “Затоа што немав доволно, а сега имам” – рекло детето. “Тато, сега имам 2000 денари. Може ли да купам еден саат од твоето време? Молим те, дојди си утре еден саат порано од работа. Сакам да јадеме заедно.” Таткото целиот скршен, го прегрнал детето и го замолил да му прости.

  Ова е само кратко потсетување за сите кои напорно работите. Не смеете да дозволите да ги запоставите своите кои ви значат најмногу, оние кои ви се најблиски до срцето, односно жената, децата и родителите. Ако умрете утре, компанијата и бизнис партнерите со кои работите лесно ќе ви најат замена. Ама на семејството и пријателите, кои ќе ги оставите зад вас, ќе им недостигате цел живот!!!!

  Latest Posts

  Овој пијалок спасил милиони животи: Се подготвува едноставно со цвет кој расте нашироко во Македонија

  Овој прекрасен цвет содржи вистинска ризница на витамини А, Ц, Б3, Д и Е. Ливчиња се богати со есенцијални масла, тијанин, шеќер, лимонска и...

  Ставајте ги нозете во ладна вода секоја вечер – она што ќе ви се случи позитивно ќе ве изненади

  Секоја вечер, кога ќе се вратите дома после напорниот работен ден, ставете во када или лавор 10-15 сантиметри потполно ладна вода. Професор доктор Сергеј Бубновскиј...

  Не е вистина дека сланината, чварките и мрсното прасечко се штетни по здравјето

  Новото истражување открива дека не постои поврзаност помеѓу зголемената количина на конзумирање на маснотии и зголеменувањето на ризик од срцеви заболувања, како што се...

  Најбрз начин да изгубите 5 килограми: Оваа викенд диета е вистински хит

  Кои се правилата на диетата 5:2? Пет дена во неделата е дозволоена вообичаена исхрана и оброци на кои веќе сте навикнати, а само два дена...

  АКТУЕЛНО

  Таа има 21, тој 54: „Сите мислат дека сум со него поради пари“ но незнаат дека

  Можеби звучи како клише, но да, возраста е само бројка, а оваа Американка, која својата слава ја стекна со споделување видеа со своето 33...

  Ја додадов на Фејзбук за да ја прашам: ”Каде си мила мамо и зошто ме остави?”, но ме блокира

  Животната приказна на Малиот Дејан ќе ви го скр ши срцето. Додека неговите врсници се грижат какви телефони или патики имаат, едина есетгодишниот Дејан...

  Секојдневно го јадеме ова, а никој не знае колку всушност е штетно за нашиот мозок

  Може да се каже дека и птиците на гранка знаат дека солта е еден од главните фактори за висок крвен притисок, а новото истражување...

  Замина во Германија, па најде швалерка и реши да ја остави сопругата од Македонија – она што му го направи ги воодушеви сите

  Оваа приказна многумина ќе остави во шок кога ќе видат колкава може да биде одмаздата на една жена која била оставена по многу години...

  Тој муслиман, таа христијанка – по 30 години тие дознаа дека се брат и сестра

  Животот на овие простори сам по себе е необичен и комплексен, не баш вообичаен. Просечен Балканец во својот бурен животен век има голема можност...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.