6 C
Skopje
сабота, јули 13, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  МОЈОТ МАЖ бркаше НЕПОСТОЕЧКО КУЧЕ низ куќата: Тоа беше знак на неизлечива болест!

  Обрнете внимание на однесувањето на вашите најблиски кои се во подоцнежните години, бидејќи некои од промените може да укажуваат на присуство на сериозна болест.

  Сè поголем број луѓе ширум светот страдаат од деменција. Оваа болест се јавува подмолно и многу од нејзините симптоми често или се игнорираат или се припишуваат на природните последици од стареењето. Точно е дека покрај веќе големиот број регистрирани пациенти, значителен е и бројот на луѓе кои живеат со скриени знаци на оваа болест. Ви ја пренесува приказната за човек кој предоцна ја добил дијагнозата и открива како се манифестира оваа болест.

  Имено, кога Џули (68) сфатила дека нејзиниот сопруг Брајан нештата ги зема здраво за готово, тоа го препишала на неговата возраст. Како и многумина, Џули во тоа време немаше поим дека халуцинациите се вообичаен, но често занемарен, симптом на вообичаена форма на деменција . Откако нејзиниот сопруг почина во 2021 година, Џули сакаше да проговори за ова, за другите луѓе да бидат свесни за овие помалку познати знаци. Таа го кажа следново:

  Луѓето треба да научат сè за симптомите за кои треба да бидат свесни. Колку се интензивни, колку често се случуваат, треба да водат дневник и така да ги следат. Не го игнорирајте и не ги припишувајте тие знаци на старост, бидејќи не се работи за тоа.

  Брајан почнал да гледа како мали животни трчаат преку каминот додека гледал телевизија. Потоа рече дека една старица разговара со него во аголот на креветот.
  Џули го додава следново:Ќе трчаше низ куќата барајќи куче. Ќе им викаше низ прозорецот на децата на улица, но таму немаше деца. Само се обидував да расудувам со него, но за Брајан тоа беше реално.

  На крајот, на нејзиниот сопруг, со кого поминала повеќе од 40 години, му била дијагностицирана деменција на телото и деменција од Паркинсонова болест , која може да се манифестира преку халуцинации и привиденија.

  Деменцијата на телото Lewy е третата најчеста причина за деменција. На Брајан му беше дијагностицирана Паркинсонова болест во 2011 година, но Џули мисли дека тој почнал да покажува знаци на деменција уште во 2008 година. Отпрвин мислела дека тој има проблеми со менталното здравје. Таа вели дека дури и лекарите не мислеле дека тој може да боледува од некоја форма на деменција.

  Само во март 2021 година, лекарите се посомневаа во оваа болест. Брајан почина само три месеци подоцна, во јуни 2021 година на 74-годишна возраст. До тој момент, лекарите се фокусирале на директна дијагноза на Паркинсоновата болест и му препишувале терапија исклучиво за тоа. Поради ова, Џули и Брајан мораа да се справат сами со зголемените здравствени проблеми на Брајан цела деценија.
  Д-р Рејчел Вард вели дека вистинскиот број на луѓе кои страдаат од деменција не е целосно познат. Таа тоа го објасни вака:

  Според моето искуство, многу семејства и партнери се грижат за најблиските со деменција и се обидуваат да ги компензираат нивните тешкотии, особено во раните фази. Луѓето не мора да сакаат да добијат официјална дијагноза, често поради некое негирање или затоа што мислат дека тоа нема да промени ништо. Дефинитивно е подобро да се добие официјална дијагноза за да имате пристап до најдобрата терапија и потребната поддршка.

  Деменцијата е чадор термин за низа прогресивни состојби кои влијаат на мозокот. Најчести се Алцхајмерова болест , васкуларна деменција, Lewy body деменција , фронтотемпорална и мешана деменција. Иако губењето на меморијата е еден од неговите најчести симптоми, постојат над 200 различни видови на деменција и многу различни симптоми.

  Зена Олдриџ од Деменција ОК го објасни тоа вака : Обично луѓето помислуваат на губење на меморијата кога мислат на деменција, но има и други помалку познати симптоми за кои луѓето треба да бидат свесни, вклучувајќи промени во расположението, тешкотии со концентрирање и следење разговори и нарушувања на спиењето. Иако не постои лек за деменција, навремената дијагноза им овозможува на лицето и неговото семејство да ја планираат својата иднина и да побараат соодветна поддршка.

  Професорот Алистер Барнс рече: Постарите луѓе сметаат дека заборавањето и губењето на меморијата се нормални знаци на стареење, па затоа не обрнуваат многу внимание на тоа. Има многу работи што здравствениот систем може да ги направи за луѓето доколку добијат ваква дијагноза. Има поддршка и за нивните негуватели, па ако вие или некој што го познавате е загрижен за овие симптоми, разговарајте со вашиот општ лекар.

  Секој четврти човек покажува симптоми повеќе од две години пред да добие официјална дијагноза, но таквите симптоми често се припишуваат на возраста.
  Кејт Ли , извршен директор на Здружението за Алцхајмерова болест , го објасни тоа вака:
  Постојаното поставување на истото прашање не значи стареење, тоа укажува на постоење на болест.
  Раните фази на деменција се манифестираат со опаѓање на когнитивните функции и може да не се многу забележливи или може да се помешаат со нешто друго, како што е депресијата. Знаците на оваа фаза може да бидат суптилни, но ги вклучуваат следните симптоми:

  1.бавноста на мислата 2.тешкотии со планирањето 3.проблеми со говорот и јазикот 4.проблеми со вниманието и концентрацијата 5.промени во расположението или однесувањето

  Луѓето со Lewy body деменција може да имаат:
  1.халуцинации – гледање работи, слушање звуци што ги нема и мирисање мириси што ги нема 2.проблеми со разбирање, размислување, меморија и расудувањ 3.нарушен сон 4.конфузија или поспаност 5.бавно движење, вкочанети екстремитети и тремор 6.несвестица

  Неодамна, научниците од традиционалниот кинески медицински универзитет во Тијанџин предупредија дека оние кои јадат високо преработена храна, како што се газирани пијалоци, грицки и слатки, се изложени на поголем ризик да заболат од оваа болест, пишува порталот Sun.

  Во меѓувреме, Комитетот на Обединетото Кралство за медицинските ефекти од загадувачите на воздухот откри дека загадувањето на воздухот веројатно го зголемува ризикот од забрзано когнитивно опаѓање и деменција кај постарите луѓе. Затоа, важно е да знаете дека оваа болест може да започне суптилно и да се манифестира преку симптоми кои никогаш не треба да ги игнорирате кај саканите.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.