6 C
Skopje
петок, јули 1, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Овој пијалок спасил милиони животи: Се подготвува едноставно со цвет кој расте нашироко во Македонија

  Овој прекрасен цвет содржи вистинска ризница на витамини А, Ц, Б3, Д и Е. Ливчиња се богати со есенцијални масла, тијанин, шеќер, лимонска и...

  Ставајте ги нозете во ладна вода секоја вечер – она што ќе ви се случи позитивно ќе ве изненади

  Секоја вечер, кога ќе се вратите дома после напорниот работен ден, ставете во када или лавор 10-15 сантиметри потполно ладна вода. Професор доктор Сергеј Бубновскиј...

  Не е вистина дека сланината, чварките и мрсното прасечко се штетни по здравјето

  Новото истражување открива дека не постои поврзаност помеѓу зголемената количина на конзумирање на маснотии и зголеменувањето на ризик од срцеви заболувања, како што се...

  Најбрз начин да изгубите 5 килограми: Оваа викенд диета е вистински хит

  Кои се правилата на диетата 5:2? Пет дена во неделата е дозволоена вообичаена исхрана и оброци на кои веќе сте навикнати, а само два дена...

  „Мојата рака ги исклучува респираторите“: Потресна исповед на британска медицинска сестра која морала тоа да ѝ го направи на својата колешка

  Од тешкото заболување Ковид-19, респираторот може да значи спас, но понекогаш ниту апаратите за дишење не можат да помогнат.

  Хуанита Нитла (42) веќе 16 години работи како медицинска сестра на интензивна нега во Кралската болница во Лондон, каде, меѓу останатото, ги исклучува пациентите од респиратор.

  „Некогаш имам чувство како да сум одговорна за нивната смрт“, рекла таа.

  Лекарските тимови се соочуваат со тешка одлука кога треба да ги исклучат апаратите, откако ќе забележат дека пациентот не се опоравува. Тие тоа го прават после внимателно размислување и анализирање на фактите, како што се возраста на пациентот, болеста од која страда, неговата реакција на вирусот…

  Втората недела од април, на Хуанита по доаѓањето на работа ѝ било кажано дека нејзината прва задача е да ја исклучи од апарат нејзината колешка – медицинска сестра (50), која исто така заболела од Ковид-19. На семејствата тогаш сè уште не им било дозволено да се поздрават со своите блиски кои умираат од коронавирусот, па морала да ја извести ќерката на пациентката преку телефон.

  „Ѝ реков дека нејзината мајка нема болки и дека изгледа како да ѝ е добро. Исто така ја прашав за желбите и верските потреби на нејзината мајка“, рекла за „BBC“ Хуанита Нитла.

  Пациентката била во просторија со осум кревети, опкружена со луѓе кои исто така биле без свест. Хуанита ги повлекла завесите и ги исклучила уредите, а персоналот за момент замолчел. Хуанита го доближила телефонот на пациентката до нејзиното уво, за да може ќерка ѝ нешто да ѝ каже. Потоа ја пуштила музиката која семејството ја побарало, и го исклучила респираторот.

  Целиот текст на Press24.mk

  Latest Posts

  Овој пијалок спасил милиони животи: Се подготвува едноставно со цвет кој расте нашироко во Македонија

  Овој прекрасен цвет содржи вистинска ризница на витамини А, Ц, Б3, Д и Е. Ливчиња се богати со есенцијални масла, тијанин, шеќер, лимонска и...

  Ставајте ги нозете во ладна вода секоја вечер – она што ќе ви се случи позитивно ќе ве изненади

  Секоја вечер, кога ќе се вратите дома после напорниот работен ден, ставете во када или лавор 10-15 сантиметри потполно ладна вода. Професор доктор Сергеј Бубновскиј...

  Не е вистина дека сланината, чварките и мрсното прасечко се штетни по здравјето

  Новото истражување открива дека не постои поврзаност помеѓу зголемената количина на конзумирање на маснотии и зголеменувањето на ризик од срцеви заболувања, како што се...

  Најбрз начин да изгубите 5 килограми: Оваа викенд диета е вистински хит

  Кои се правилата на диетата 5:2? Пет дена во неделата е дозволоена вообичаена исхрана и оброци на кои веќе сте навикнати, а само два дена...

  АКТУЕЛНО

  Таа има 21, тој 54: „Сите мислат дека сум со него поради пари“ но незнаат дека

  Можеби звучи како клише, но да, возраста е само бројка, а оваа Американка, која својата слава ја стекна со споделување видеа со своето 33...

  Ја додадов на Фејзбук за да ја прашам: ”Каде си мила мамо и зошто ме остави?”, но ме блокира

  Животната приказна на Малиот Дејан ќе ви го скр ши срцето. Додека неговите врсници се грижат какви телефони или патики имаат, едина есетгодишниот Дејан...

  Секојдневно го јадеме ова, а никој не знае колку всушност е штетно за нашиот мозок

  Може да се каже дека и птиците на гранка знаат дека солта е еден од главните фактори за висок крвен притисок, а новото истражување...

  Замина во Германија, па најде швалерка и реши да ја остави сопругата од Македонија – она што му го направи ги воодушеви сите

  Оваа приказна многумина ќе остави во шок кога ќе видат колкава може да биде одмаздата на една жена која била оставена по многу години...

  Тој муслиман, таа христијанка – по 30 години тие дознаа дека се брат и сестра

  Животот на овие простори сам по себе е необичен и комплексен, не баш вообичаен. Просечен Балканец во својот бурен животен век има голема можност...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.