6 C
Skopje
вторник, август 16, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Ивана во Германија замина со последните 200 евра и 2 куфера: Сакав да пропаднам во земја од тага, а сега нашиве доле неможам да...

  Ивана Тевих е родена во Крапина. Пред помалку од две години, на 33-годишна возраст, таа почувствува голема потреба за промени. Работела во бутик скоро 12...

  Ослободете се од замор и зајакнете го мозокот: 7 намирници за подобра меморија и концентрација

  Според резултатите од една американска студија која се занимаваше со темата за стареење, се покажа дека храната богата со фолати е добра за мозокот...

  Од ова место мајката божја им дарила пород на многу жени, духовно светилиште во Македонија кое треба да го посетите

  Манастирот „Рождество на Пресвета Богородица“ или познат како е средновековен храм кој се наоѓа на 3 километри над селото Сливница во Преспа. Манастирот датира од...

  Тина била мртва 27 минути. Кога повторно се разбудила напишала три збора кои никој нема да ги заборави:

  Минатото лето Американката Тина Хајнс се бореше да ја преживее битката на нејзиниот живот. Таа е мртва (во клиничка смрт) речиси половина час! И...

  Монпелје прва пречка за Вардар на турнирот во Келн

  Европскиот шампион Вардар го доби Монпелје џа противник во полу-финалето на завршниот турнир во Келн. Завршниот турнир ќе се одржи на 26. и 27.мај.

  Вардар, до нов пласман на завршниот турнир, стигна по дрматичниот четврт-финален двомеч со Кил. Натпреварот во Германија Вардар го реши со 29:28, со голот на Македа во последната секунда, а во реваншот во Скопје, Кил победи 28:27.

  Монпелје низ историјата освоил 14 шампионски и 12 Куп титули во Франција, а најголемиот успех го има постигнато во сезоната 2002/03 кога ја освои Лигата на шампионите. Од тој состав се уште во тимот е клупската легенда Мишел Гигу.

  фото: EPA

  Лидерот во првенството на Франција, во претходните две рунди ги елиминира фаворизираните Барселона и Фленсбург.

  Втората полу-финална двојка ја формираа Нант и ПСЖ.

  Нант, успеа да оствари голем успех и да го избори своето прво учество на завршниот турнир. Дресот на Нант, од оваа сеозна, го носи Кире Лазаров. Капитенот на Македонија е единствениот во историјата на ракометот што со четири различни тима изборил пласман на завршниот турнир.

  Нант, во првата фаза, играше во групата во која беше Вардар и успеа на европскиот првак да му го нанесе еден од двата порази во Групата-А. На 25.февруари Нант го победи Вардар 27:26. Натпреварот во Скопје заврши си триумф на Вардар 27:23.

  Нант на патот до Келн ги порази Мешков Брест во осмина-финалето и Скјерн во четврт-финалето.

  ПСЖ, најбогатиот клуб во светот на ракометот. Лани потклекна пред Вардар, во финалето црвено-црните со голот на Иван Чупиќ во последната секунда победија 24:23. ПСЖ е четиркратен шампион на Франција и трикратен освојувач на Купот.

  До третото последовно учество на завршните турнири, ПСЖ дојде откако го освои првото место во Групата-Б, а потоа во четврт-иналето го декласира полскиот шампион Кјлеце.

  Latest Posts

  Ивана во Германија замина со последните 200 евра и 2 куфера: Сакав да пропаднам во земја од тага, а сега нашиве доле неможам да...

  Ивана Тевих е родена во Крапина. Пред помалку од две години, на 33-годишна возраст, таа почувствува голема потреба за промени. Работела во бутик скоро 12...

  Ослободете се од замор и зајакнете го мозокот: 7 намирници за подобра меморија и концентрација

  Според резултатите од една американска студија која се занимаваше со темата за стареење, се покажа дека храната богата со фолати е добра за мозокот...

  Од ова место мајката божја им дарила пород на многу жени, духовно светилиште во Македонија кое треба да го посетите

  Манастирот „Рождество на Пресвета Богородица“ или познат како е средновековен храм кој се наоѓа на 3 километри над селото Сливница во Преспа. Манастирот датира од...

  Тина била мртва 27 минути. Кога повторно се разбудила напишала три збора кои никој нема да ги заборави:

  Минатото лето Американката Тина Хајнс се бореше да ја преживее битката на нејзиниот живот. Таа е мртва (во клиничка смрт) речиси половина час! И...

  АКТУЕЛНО

  Печалбарска сцена што го расплака целиот Балкан: Се збогуваат на автобуска станица, тој заминува без неа и детето …

  Фотографијата од младиот брачен пар што се разделува на автобуската станица во Тузла за кратко време ги запали социјалните мрежи и предизвика коментари полни...

  Бидете внимателни со вашите сметки во Грција! Лажат (ФОТО)

  Балканка решила да ги предупреди нашите граѓани за шеми кои се прават во рестораните во соседна Грција. Таа прецизира дека кога им дале забелешка...

  Татkото бил „презафатен“ со мобилниот за да го погледне синот – 2 минути подоцна ја сфатил својата грешка

  Технологијата ни даде неверојатни можности за комуникација кои беа научна фантастика со децении. Технологијата, а особено телефоните, не поврза и не раздели повеќе од...

  Мајката го оставила момчето (3) на гробишта, но Господ се погрижил за него

  Бог е секогаш со нас. Тој нè чува и бдее над сите околу нас. Така тој се грижел за 3-годишно момче кое мајка му,...

  (ЦЕЛА ПРОЦЕДУРА) Бугарски пасош: Трендот не запира, како најлесно до него?

  Не запира бранот на граѓани кои речиси секојдневно се упатуваат кон соседна Бугарија . Причината-бугарски пасош. Бројките рушат рекорди а источниот регион и градот Делчево и...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.