6 C
Skopje
сабота, мај 18, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Момче носи повредено куче на грб 5 километри на грб до ветеринар, и се случува чудо

  Иван Мајоров е обично момче од Русија кое со својот херојски чин ги стопли срцата на сите на социјалните мрежи.

  Како и секој втор ден, за да го скрати патот до училиште, ученикот ја преминал железничката пруга. Често ја користел оваа рута, но овој пат неговата прошетка била поинаква откако забележал дека недалеку од пругата е поставена картонска кутија.

  Иван решил да провери што има во кутијата и внатре видел куче свиткано во топка и не се движи. Момчето мислело дека кучето не дише, но решило да провери за да биде сигурно и забележало дека животното се уште се движи.

  Иван не знаеше чие е кучето, што и се случи и како заврши на пругата, но знаеше дека ѝ треба помош и дека нема да дозволи да умре сама на студените шини. Иван се јави во најблиската ветеринарна клиника; лекарите се согласиле да го прегледаат кучето, но клиниката била на 5 километри, едноставно немало други ветеринари во близина.

  Момчето го зеде кучето во раце и отиде кај ветеринарот.

  „Најпрво мислев дека таа умре, но потоа погледнав внимателно и видов дека кучето се тресе. Ја однесов на лекар. По пат направив неколку паузи, бидејќи растојанието беше прилично долго, а кучето се покажа тешко“, раскажува самиот Иван за тоа што се случило.

  По пат запрел такси и случајни луѓе со барање да ги однесе во болница, но сите го одбиле.

  Момчето успеало навреме да стигне со кучето кое подоцна го нарекол Фења. Кучето никогаш целосно не се освестило, но по прегледите ветеринарите утврдиле дека кутрото животно е во кома. Откако го прегледале кучето, ветеринарите ја испратиле на интензивна нега во друг медицински центар бидејќи не можеле да помогнат. Со цел кучето да стигне до специјалистите, Иван сам си ги платил превозот и трошоците, собирајќи пари од роднини, познаници и пријатели кои биле спремни да му помогнат на кучето на кое му е потребно.

  Самиот факт дека Фења го преживеа превозот се покажа како вистинско чудо. Кај животното биле констатирани десетици тешки повреди, што укажува на тоа дека било тешко претепано.

  Првите два дена лекарите се бореле за животот на кучето, обидувајќи се да ја стабилизираат неговата состојба. Меѓутоа, упорноста на луѓето не била залудна, а два дена подоцна Фења не само што се освестила, туку постепено почнала да јаде и да пие вода.

  Кога поминала опасноста по животот на кучето, семејството на Иван ја засолнило Фења во нивната куќа, каде таа се опоравува, опкружена со грижа и љубов. Според неврологот, закрепнувањето ќе биде долго и тешко, а Фења засекогаш изгубила дел од рефлексите. Сепак, тоа не го спречи семејството да го посвои кученцето и таа засекогаш ќе има дом во кој ќе биде негувана и сакана како што заслужува секое куче.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.