6 C
Skopje
петок, март 24, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Секоја жена над 40 ќе биде благодарна: 2 лажици кафе на кремот и заборавате на брчките

  Намалете ги брчките дома со маска од 2 состојки. Заборавете на скапите креми. Клучот за убава кожа која изгледа млада и цврста и по 40-тата...

  Семејно куче го жртвувало својот живот за да спаси бебе од запален дом

  Многу често слушаме за приказни во кои кучињата ги жртвуваат своите животи во име на животите на своите најблиски. Поло е само еден од...

  Девојка се омажи за бездомник, тој го зема микрофонот и и се обраќа со зборовите

  Јасмин отсекогаш била девојка со љубезно срце. Но, кога му пришла на бездомник кој живее на улица во близина на нејзината куќа за да...

  Цел живот го гледаш овој цвет, а не се ни сомневаш што лекува! Ќе се воодушевите

  Здравецот е убава, исклучително ароматична и многу корисна билка. Кога ги подготвувате вашите домашни компоти од сливи или вишни, ставете по 1 лист здравец,...

  Момче носи повредено куче на грб 5 километри на грб до ветеринар, и се случува чудо

  Иван Мајоров е обично момче од Русија кое со својот херојски чин ги стопли срцата на сите на социјалните мрежи.

  Како и секој втор ден, за да го скрати патот до училиште, ученикот ја преминал железничката пруга. Често ја користел оваа рута, но овој пат неговата прошетка била поинаква откако забележал дека недалеку од пругата е поставена картонска кутија.

  Иван решил да провери што има во кутијата и внатре видел куче свиткано во топка и не се движи. Момчето мислело дека кучето не дише, но решило да провери за да биде сигурно и забележало дека животното се уште се движи.

  Иван не знаеше чие е кучето, што и се случи и како заврши на пругата, но знаеше дека ѝ треба помош и дека нема да дозволи да умре сама на студените шини. Иван се јави во најблиската ветеринарна клиника; лекарите се согласиле да го прегледаат кучето, но клиниката била на 5 километри, едноставно немало други ветеринари во близина.

  Момчето го зеде кучето во раце и отиде кај ветеринарот.

  „Најпрво мислев дека таа умре, но потоа погледнав внимателно и видов дека кучето се тресе. Ја однесов на лекар. По пат направив неколку паузи, бидејќи растојанието беше прилично долго, а кучето се покажа тешко“, раскажува самиот Иван за тоа што се случило.

  По пат запрел такси и случајни луѓе со барање да ги однесе во болница, но сите го одбиле.

  Момчето успеало навреме да стигне со кучето кое подоцна го нарекол Фења. Кучето никогаш целосно не се освестило, но по прегледите ветеринарите утврдиле дека кутрото животно е во кома. Откако го прегледале кучето, ветеринарите ја испратиле на интензивна нега во друг медицински центар бидејќи не можеле да помогнат. Со цел кучето да стигне до специјалистите, Иван сам си ги платил превозот и трошоците, собирајќи пари од роднини, познаници и пријатели кои биле спремни да му помогнат на кучето на кое му е потребно.

  Самиот факт дека Фења го преживеа превозот се покажа како вистинско чудо. Кај животното биле констатирани десетици тешки повреди, што укажува на тоа дека било тешко претепано.

  Првите два дена лекарите се бореле за животот на кучето, обидувајќи се да ја стабилизираат неговата состојба. Меѓутоа, упорноста на луѓето не била залудна, а два дена подоцна Фења не само што се освестила, туку постепено почнала да јаде и да пие вода.

  Кога поминала опасноста по животот на кучето, семејството на Иван ја засолнило Фења во нивната куќа, каде таа се опоравува, опкружена со грижа и љубов. Според неврологот, закрепнувањето ќе биде долго и тешко, а Фења засекогаш изгубила дел од рефлексите. Сепак, тоа не го спречи семејството да го посвои кученцето и таа засекогаш ќе има дом во кој ќе биде негувана и сакана како што заслужува секое куче.

  Latest Posts

  Секоја жена над 40 ќе биде благодарна: 2 лажици кафе на кремот и заборавате на брчките

  Намалете ги брчките дома со маска од 2 состојки. Заборавете на скапите креми. Клучот за убава кожа која изгледа млада и цврста и по 40-тата...

  Семејно куче го жртвувало својот живот за да спаси бебе од запален дом

  Многу често слушаме за приказни во кои кучињата ги жртвуваат своите животи во име на животите на своите најблиски. Поло е само еден од...

  Девојка се омажи за бездомник, тој го зема микрофонот и и се обраќа со зборовите

  Јасмин отсекогаш била девојка со љубезно срце. Но, кога му пришла на бездомник кој живее на улица во близина на нејзината куќа за да...

  Цел живот го гледаш овој цвет, а не се ни сомневаш што лекува! Ќе се воодушевите

  Здравецот е убава, исклучително ароматична и многу корисна билка. Кога ги подготвувате вашите домашни компоти од сливи или вишни, ставете по 1 лист здравец,...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.