6 C
Skopje
понеделник, април 15, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Молитвата на Света Ана: на болните жени им дава оздравување, а не неплодните – деца!

  Болните жени на денот кога се празнува св. Ана одат во манастир на молитви, а оние кои се неплодните жени заминуваат во конак и таму остануваат по три дена како би и се молеле на Света Ана да останат бремени.

  Според легендата, Ана Богородица ја донесе на свет во своите седумдесетти години. На денот кога се празнува св. Ана жените не треба да работат никакви работи, туку само да и се молат на Ана за заштита на децата и да им даде потомство, доколку се уште немаат пород.

  Во некои села во православниот свет се задржал паганскиот обичај каде мајките со женските деца одат околу куќата и фрлаат пепел и просо како би ја сочувале куќата од зли магии.

  Покрај ова, во некои краишта каде живеат православни христијани постои и молитва упатена на Свети Ана за деца.

  „Света мајко Ана, твојата ќерка Марија и Исус, на својот божествен син му донесоа спас. Чествувајќи ја, го славиме милосрдието Господово. Моли го Исус да ми го просветли паметот и да ми даде сила во овие тешки моменти верно да го исполнам својот повик на мајка, и еднаш со своите деца да доживеам вечно блаженство“, Амин.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.