6 C
Skopje
вторник, јули 5, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  ФОТО: Сопругот ја пофалил за изгледот и фустанот – потоа забележал згрозувачки детаљ, а за се е виновен нивниот син

  Иако жените не се облекуваат убаво за другите, секогаш се среќни кога добиваат комплименти за изгледот, особено ако е од партнерот. И се е...

  Нова визија на познатиот Никола: “Предвидува дека ќе ни се случи нешто кое никој го нема видено”

  Сега е регресотерапевт, хипнотерапевт и психички астролог, тој тврди дека во своите визии видел големи турбуленции во кралското семејство. Николас Аујула (35) од Лондон, уште...

  Чудо: Калуѓерка не знаела дека е бремена, родила здраво дете!

  Во италијанскиот град Риети се случила една несекојдневна работа – во една од болниците, калуѓерка родила дете. Калуѓерката, чие име не е познато, во вторникот...

  ФОТО: Воспитувачката на стомакот на детето напишала порака за неговата мајка- жената запрепастена

  Една мајка од САД се сретнала со необична комуникација со воспитачките од градинката на својот син. Имено таа на фејсбук објавила ффотографија од својот син,...

  Модерните луѓе и неандерталците живееле заедно илјадници години

  Модерните луѓе и неандерталците во Европа биле во соживот десет пати подолго отколку што се претпоставуваше, покажуваат резултатите на досега најопширното истражување на остатоците од неандерталските коски и орудија.

  Меѓународниот тим на научници истражувале повеќе од 400 примероци на неандерталски остатоци од најголемите европски наоѓалишта, со помош на најмодерни технолошки методи на универзитетот во Оксфорд. Доказите покажуваат дека современите луѓе и неандерталците живееле едни со други пет илјади години, па дури меѓу нив доаѓало на размена на идеа и култура.

  Резултатите од истржувањето, кои се објавени во магазинот „Nature“,  даваат досега најјасен увид за интеракција меѓу неандерталците и човечките предци, кога првпат се сретнале, што се случило тогаш и зошто неандерталците изумреле, изјави професорот Томас Хигам од Оксфорд. Идејата дека нандерталците изумреле многу брзо, односно со самото доаѓање а човекот, можеме да ја тргнеме на страна. Наместо тоа сега можеме да видиме сложен процес на соживот на две популации.

  Претходно се мислеше дека соживотот на двете врсти траел само 500 години. Тоа доведе до шпекулации дека хомо сапиенсите или ги убиле неандерталците или им донеле неизлечлива болест. Новите податоци покажуваат дека живееле едни со други десет пати подолго. Таквата проценка објаснува зошто архиолозите откриле доцен напредок на неандерталците за развој на орудија и користење на накит како луѓето.

  Студијата покажува дека неандерталците изумреле десет илјади години порано отколку што се претпоставуваше, односно пред околу 40 илјади години, во периодот кој се совпаѓа со почетокот на многу студеното доба во Европа. Податоците исто така покажуваат дека модерните луѓе пристигнале во Европа од Африка порано отколку што се мислело досега, пред 45 илјади години.

  Latest Posts

  ФОТО: Сопругот ја пофалил за изгледот и фустанот – потоа забележал згрозувачки детаљ, а за се е виновен нивниот син

  Иако жените не се облекуваат убаво за другите, секогаш се среќни кога добиваат комплименти за изгледот, особено ако е од партнерот. И се е...

  Нова визија на познатиот Никола: “Предвидува дека ќе ни се случи нешто кое никој го нема видено”

  Сега е регресотерапевт, хипнотерапевт и психички астролог, тој тврди дека во своите визии видел големи турбуленции во кралското семејство. Николас Аујула (35) од Лондон, уште...

  Чудо: Калуѓерка не знаела дека е бремена, родила здраво дете!

  Во италијанскиот град Риети се случила една несекојдневна работа – во една од болниците, калуѓерка родила дете. Калуѓерката, чие име не е познато, во вторникот...

  ФОТО: Воспитувачката на стомакот на детето напишала порака за неговата мајка- жената запрепастена

  Една мајка од САД се сретнала со необична комуникација со воспитачките од градинката на својот син. Имено таа на фејсбук објавила ффотографија од својот син,...

  АКТУЕЛНО

  ПОВЕЌЕ НЕМА СРАМЕЊЕ: Завиткајте ги нозете во алуминиумска фолија и ќе престанат да ви се потат

  Потењето на нозете може да биде многу непријатно, особено ако сте по цел ден во исти чевли. Грижата за стапалата е задолжителна и не...

  Никако не ја купувајте оваа риба бидејќи го нарушува вашето здравје: Во неа вбризгуваат се и сешто, и може да предизвика рак

  Многу намирници се генетски модифицирани и како такви предизвикуваат канцерогени заболувања. Нагласуваме дека е итекако важно што внесувате во вашиот организам и затоа водете сметка...

  КОЈ ГО ПИЕ ОВОЈ 1 ВИТАМИН, КОМАРЦИТЕ БЕГААТ ОД НЕГО: Д-р Несторовиќ откри СТАР РЕЦЕПТ, кој многумина сакаа да го СЛУШАТ!

  Скоро и да не постои човек кој не почувствувал на своја кожа колку е досадно и иритирачко чешањето предизвикано од у бод од комарец....

  Таа има 21, тој 54: „Сите мислат дека сум со него поради пари“ но незнаат дека

  Можеби звучи како клише, но да, возраста е само бројка, а оваа Американка, која својата слава ја стекна со споделување видеа со своето 33...

  Ја додадов на Фејзбук за да ја прашам: ”Каде си мила мамо и зошто ме остави?”, но ме блокира

  Животната приказна на Малиот Дејан ќе ви го скр ши срцето. Додека неговите врсници се грижат какви телефони или патики имаат, едина есетгодишниот Дејан...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.