6 C
Skopje
четврток, март 23, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Топлата вода лечи повеќе од 20 болести, само треба да знаете како да ја користите

  Топлата вода е една од најголемите погодности во нашиот секојдневен живот. Толку сме навикнати што годишното спречување на системите за греење, што доведува до...

  Тајната на светата вода и како да се лекува со неа

  Светата вода е суштински дел од нашата религија. Во православието се користи за сите ритуали: крштевки, за благослов, во тешки времиња, против болести. Исто така, служи...

  Жена ја роди ќерката на нејзиниот роденден. Но, има нешто уште поневеројатно

  Во семејството на Ејми, 18 јануари е необичен ден. Работата е што на овој ден таа и нејзината мајка слават роденден. Отсекогаш чувствувале посебна...

  Видов како една корејска домаќинка лесно се ослободи од прашината, и го направив истото! Сега куќата е секогаш чиста и мириса на свежо

  Проблемот со прашината на површините во куќата и е познат на секоја домаќинка. Но, некои од нас ја чистат прашината секој ден, а други...

  Мобилните телефони имаат функција која може да ви го спаси животот. Малкумина знаат за неа

  Не би му го посакале ова сценарио на вашиот најголем непријател: автомобилот ви е во ров и немате сила да врескате. Најчесто ваквите ситуации лошо завршуваат…

  По некое време, автомобил кој поминува забележал некој како лежи покрај патот и повикал полиција и брза помош. Меѓутоа, за среќа, можете сами да се јавите за помош доколку поседувате мобилен телефон од новата генерација.

  Можете да си го спасите животот со уред кој ви е на дофат секој ден. Замислете дека сте жртва на несреќа или напад. Што и да ви се случи, отсега ќе знаете како да си помогнете.

  Вашиот мобилен телефон може да биде вашиот витез во сјаен оклоп! Само треба да го знаете овој трик и да го користите во итни случаи.

  Секој телефон со Android има вградена SOS функција. Само притиснете го копчето за вклучување три пати по ред. Тоа е се.

  Кај телефоните на Huawei, оваа функција работи со притискање на копчето за вклучување 5 пати.

  Се прашувате како функционира? Телефонот автоматски ќе фотографира со предната камера и ќе ја испрати фотографијата заедно со СОС порака и локација на „Карти на Google“ на претходно поставените броеви за контакт.

  Локацијата може да биде непрецизна, па затоа, на пример, ако сте заглавени во соба, добро е да ја насочите камерата кон некој предмет што ќе ви помогне точно да ја одредите вашата локација.

  Се разбира, би било подобро никогаш да не мора да го користите, но добро е да бидете подготвени.

  Оваа функција можеби не е достапна на сите телефони, но дефинитивно работи на уредите Samsung. Треба да го стартувате во поставките со внесување на телефонскиот број на кој сакате да ја испратите пораката. Ако имате паметен телефон од друга марка, вреди да ги проверите апликациите на Google Play Store, како што е апликацијата SOS Emergency.

  Latest Posts

  Топлата вода лечи повеќе од 20 болести, само треба да знаете како да ја користите

  Топлата вода е една од најголемите погодности во нашиот секојдневен живот. Толку сме навикнати што годишното спречување на системите за греење, што доведува до...

  Тајната на светата вода и како да се лекува со неа

  Светата вода е суштински дел од нашата религија. Во православието се користи за сите ритуали: крштевки, за благослов, во тешки времиња, против болести. Исто така, служи...

  Жена ја роди ќерката на нејзиниот роденден. Но, има нешто уште поневеројатно

  Во семејството на Ејми, 18 јануари е необичен ден. Работата е што на овој ден таа и нејзината мајка слават роденден. Отсекогаш чувствувале посебна...

  Видов како една корејска домаќинка лесно се ослободи од прашината, и го направив истото! Сега куќата е секогаш чиста и мириса на свежо

  Проблемот со прашината на површините во куќата и е познат на секоја домаќинка. Но, некои од нас ја чистат прашината секој ден, а други...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.