6 C
Skopje
четврток, јули 18, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Мобилните телефони имаат функција која може да ви го спаси животот. Малкумина знаат за неа

  Не би му го посакале ова сценарио на вашиот најголем непријател: автомобилот ви е во ров и немате сила да врескате. Најчесто ваквите ситуации лошо завршуваат…

  По некое време, автомобил кој поминува забележал некој како лежи покрај патот и повикал полиција и брза помош. Меѓутоа, за среќа, можете сами да се јавите за помош доколку поседувате мобилен телефон од новата генерација.

  Можете да си го спасите животот со уред кој ви е на дофат секој ден. Замислете дека сте жртва на несреќа или напад. Што и да ви се случи, отсега ќе знаете како да си помогнете.

  Вашиот мобилен телефон може да биде вашиот витез во сјаен оклоп! Само треба да го знаете овој трик и да го користите во итни случаи.

  Секој телефон со Android има вградена SOS функција. Само притиснете го копчето за вклучување три пати по ред. Тоа е се.

  Кај телефоните на Huawei, оваа функција работи со притискање на копчето за вклучување 5 пати.

  Се прашувате како функционира? Телефонот автоматски ќе фотографира со предната камера и ќе ја испрати фотографијата заедно со СОС порака и локација на „Карти на Google“ на претходно поставените броеви за контакт.

  Локацијата може да биде непрецизна, па затоа, на пример, ако сте заглавени во соба, добро е да ја насочите камерата кон некој предмет што ќе ви помогне точно да ја одредите вашата локација.

  Се разбира, би било подобро никогаш да не мора да го користите, но добро е да бидете подготвени.

  Оваа функција можеби не е достапна на сите телефони, но дефинитивно работи на уредите Samsung. Треба да го стартувате во поставките со внесување на телефонскиот број на кој сакате да ја испратите пораката. Ако имате паметен телефон од друга марка, вреди да ги проверите апликациите на Google Play Store, како што е апликацијата SOS Emergency.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.