6 C
Skopje
сабота, мај 25, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Млад просјак и пришол да и бара пари кои ги немала, а потоа се случило нешто што ќе го памти цел живот

  Понекогаш, луѓето кои имаат мани, даваат повеќе, како што Каролина Сантана (24) можела да види во својот пример. Каролина Сантана живее во сао Паоло во Бразил.

  Една вечер тргнала со автобус кон дома. Но кога почнала да бара во својата торба, сфатила дека нејзината автобуска карта не е таму и дека немала пари да купи уште една.

  Тогаш и се приближил човек. Бил бездомник и барал пари.

  – Му кажав, „ Може да почекате минута? Мислам дека сум ја изгубила картата за автобус“, напишала Каролина на Фејсбук.

  Каролина никогаш не би го погодила одговорот на овој човек.

  „Колку е потребно за карта?, прашал просјакот. „Имам само4 долари, но можам да ти ги дадам.“

  каролина била шокирана, но ги одбила парите.

  „Дали си сигурна? јас можам да ти дадам пари. не можам да дозволам даа одиш, можам да ти помогнам.“ и кажал тој.

  Каролина потоа ја пронашла картата.

  Потоа му се заблагодарила на човекот за неговата добрина и несебичен гест гест и тргнала кон автобуската станица.

  Но по неколку секунди се свртела. сакала да се фотографира со овој чивек и да ја стави на Фејсбук, така што сите ќе можат да видат дека овој човек има огромно срце.

  „Моето име е Цезар!“ одговорил тој.

  каролина пронашла 20 центи во ташната и му ги дала пред заминување.

  Потоа таа напишала на Фејсбук статус за ова, кој од мај 2016та година добил повеќе од 650.000 „лајкови“ и споделуван е повеќе од 120.000 пати.

  „Овој гопсподин, кој има толку малку, и проси за да преживее, беше спремен да ми даде се што има таа ноќ, за да не морам да одам пешки дома. Сигурна сум дека могу осудуваат по основ на изгледот – многу луѓе мислат дека тој е лош и дека ми можел да биде крадец, но не, тој има големо срце“…

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.