6 C
Skopje
понеделник, мај 20, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Младо девојче починало за 1 ден по лекарска грешка, лекарот мислел дека има корона а таа ..

  Идна млада манекенка починала од рак на грлото на матката на 27-годишна возраст, откако лекарот и рекол дека симптомите се должат на хормони, открила истрагата.

  Порше Мек Грегор-Симс всушност боледувала од агресивен облик на рак кој не бил дијагностициран со месеци, иако девојката се жалела на постојани болки и крварење, пренесува dailymail.co.uk.

  Мек Грегор-Симс од Портсмут, Хантс, отишла кај нејзиниот матичен лекар во декември 2019 година, жалејќи се на болки во стомакот и крварење, и била препратена на специјалист.

  Во јануари 2020 година, таа беше прегледана од д-р Питер Шлезингер, гинеколог во болницата „Квин Александра“ во Портсмут.

  Докторот Шлезингер и рекол дека нејзините симптоми се „хормонални“, па затоа не направил физички преглед или дополнителен преглед. Според него, девојката била млада за да биде болна.

  Во март 2020 година, Порше се врати кај лекарите откако почувствува недостаток на здив и и беше препишан антибиотик.

  Кога нејзините симптоми се влошиле, нејзиниот општ лекар одлучил дека има Ковид и била однесена во Медицинскиот центар Вестлендс на преглед. Оттаму, Порше итно беше пренесена во болницата „Кралица Александра“, каде и беше дијагностициран рак на грлото на матката и почина еден ден подоцна, на 14 април 2020 година.

  Мајката на Порше, Фиона Хок (52) го обвинува д-р Шлезингер: „Не го направивте најосновното нешто, прегледајте ја и правете и тестови“.

  „Жал ми е што згрешив“, рекол докторот за време на судското рочиште. Тој се извини на нејзиното семејство што не успеа да го открие ракот.

  „Порше имаше и менструално и посткоитално крварење (крварење после сексуален однос). Ми кажа и дека била на контрацепција до пред околу шест месеци. Пред две години направила нормален тест за брис и ултразвук кој не покажал никакви абнормалности. Со оглед на тоа што ги прекина контрацептивните средства, ѝ понудив повторно да ги земе за да видам дали болките ќе престанат“, рече тој за време на истрагата.

  „Со оглед на отсуството на абнормалности на цитосмазата и неговата старост, не сметав дека е неопходен вагинален преглед. Многу ми е жал што слушнав дека и е дијагностициран рак на грлото на матката во напредна фаза. Овој тип на рак е редок и со помала веројатност да се најде на брисеви. Кога првпат се квалификував [во 1987 година], ги прегледавме сите пациенти [физички], но бидејќи ултразвукот и брисевите станаа достапни, помала е веројатноста да го сториме тоа.

  Мајката на Мек Грегор-Симс, Фиона Хок, нејзиниот вереник Марк Чапел и нејзиниот брат близнак Дукалион, ги испрашуваа практиките на доктор Шлезингер за време на истрагата прашувајќи го зошто физички не ја прегледал. Физичкиот преглед е главната работа што треба да ја направите“, вели мајката на починатото девојче.

  Бранејќи ги своите постапки, д-р Шлезингер одговори: „Сосема специфичната природа на нејзиното крварење ме натера да мислам дека нејзиниот ризик од рак на грлото на матката е низок. Го разбирам фактот дека згрешив, но со оглед на безбројните симптоми што ги имаше оваа млада жена, почувствував дека вистинскиот пристап е хормоналната манипулација“, рече тој.

  Повеќе од 200 луѓе донираа речиси 4.000 фунти на страницата Just Giving за да придонесат со цвеќиња кои беа вткаени во ковчегот на Порше за нејзиниот погреб.

  Таа е погребана на природните гробишта во Центарот за одржлив развој во Петерфилд, Хантс.

  Истрагата е одложена и ќе биде сослушана подоцна.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.