6 C
Skopje
понеделник, ноември 28, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  Младо девојче починало за 1 ден по лекарска грешка, лекарот мислел дека има корона а таа ..

  Идна млада манекенка починала од рак на грлото на матката на 27-годишна возраст, откако лекарот и рекол дека симптомите се должат на хормони, открила истрагата.

  Порше Мек Грегор-Симс всушност боледувала од агресивен облик на рак кој не бил дијагностициран со месеци, иако девојката се жалела на постојани болки и крварење, пренесува dailymail.co.uk.

  Мек Грегор-Симс од Портсмут, Хантс, отишла кај нејзиниот матичен лекар во декември 2019 година, жалејќи се на болки во стомакот и крварење, и била препратена на специјалист.

  Во јануари 2020 година, таа беше прегледана од д-р Питер Шлезингер, гинеколог во болницата „Квин Александра“ во Портсмут.

  Докторот Шлезингер и рекол дека нејзините симптоми се „хормонални“, па затоа не направил физички преглед или дополнителен преглед. Според него, девојката била млада за да биде болна.

  Во март 2020 година, Порше се врати кај лекарите откако почувствува недостаток на здив и и беше препишан антибиотик.

  Кога нејзините симптоми се влошиле, нејзиниот општ лекар одлучил дека има Ковид и била однесена во Медицинскиот центар Вестлендс на преглед. Оттаму, Порше итно беше пренесена во болницата „Кралица Александра“, каде и беше дијагностициран рак на грлото на матката и почина еден ден подоцна, на 14 април 2020 година.

  Мајката на Порше, Фиона Хок (52) го обвинува д-р Шлезингер: „Не го направивте најосновното нешто, прегледајте ја и правете и тестови“.

  „Жал ми е што згрешив“, рекол докторот за време на судското рочиште. Тој се извини на нејзиното семејство што не успеа да го открие ракот.

  „Порше имаше и менструално и посткоитално крварење (крварење после сексуален однос). Ми кажа и дека била на контрацепција до пред околу шест месеци. Пред две години направила нормален тест за брис и ултразвук кој не покажал никакви абнормалности. Со оглед на тоа што ги прекина контрацептивните средства, ѝ понудив повторно да ги земе за да видам дали болките ќе престанат“, рече тој за време на истрагата.

  „Со оглед на отсуството на абнормалности на цитосмазата и неговата старост, не сметав дека е неопходен вагинален преглед. Многу ми е жал што слушнав дека и е дијагностициран рак на грлото на матката во напредна фаза. Овој тип на рак е редок и со помала веројатност да се најде на брисеви. Кога првпат се квалификував [во 1987 година], ги прегледавме сите пациенти [физички], но бидејќи ултразвукот и брисевите станаа достапни, помала е веројатноста да го сториме тоа.

  Мајката на Мек Грегор-Симс, Фиона Хок, нејзиниот вереник Марк Чапел и нејзиниот брат близнак Дукалион, ги испрашуваа практиките на доктор Шлезингер за време на истрагата прашувајќи го зошто физички не ја прегледал. Физичкиот преглед е главната работа што треба да ја направите“, вели мајката на починатото девојче.

  Бранејќи ги своите постапки, д-р Шлезингер одговори: „Сосема специфичната природа на нејзиното крварење ме натера да мислам дека нејзиниот ризик од рак на грлото на матката е низок. Го разбирам фактот дека згрешив, но со оглед на безбројните симптоми што ги имаше оваа млада жена, почувствував дека вистинскиот пристап е хормоналната манипулација“, рече тој.

  Повеќе од 200 луѓе донираа речиси 4.000 фунти на страницата Just Giving за да придонесат со цвеќиња кои беа вткаени во ковчегот на Порше за нејзиниот погреб.

  Таа е погребана на природните гробишта во Центарот за одржлив развој во Петерфилд, Хантс.

  Истрагата е одложена и ќе биде сослушана подоцна.

  Latest Posts

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.