6 C
Skopje
вторник, септември 26, 2023
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Младоженецот ја пренесува невестата преку прагот поради морбидна причина

  Обичај е младоженецот да ја земе невестата и да ја крене во раце, па така да ја пренесе преку прагот на нивната куќа, и овој обичај кој трае со години и години се смета за романтичен и убав, но откако ќе дознаете како и зошто настанал, нема да мислите така.

  Древните цивилизации верувале дека огништето на секоја куќа го опседнуваат зли духови, кои внесуваат несреќа и раздор во домот. Се сметало дека може да ги избрка само невина и млада девојка која влегува во домот.

  За да невестата не донесе лоша енергија, неа ја внесува младоженецот преку прагот.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.