6 C
Skopje
вторник, август 16, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Ивана во Германија замина со последните 200 евра и 2 куфера: Сакав да пропаднам во земја од тага, а сега нашиве доле неможам да...

  Ивана Тевих е родена во Крапина. Пред помалку од две години, на 33-годишна возраст, таа почувствува голема потреба за промени. Работела во бутик скоро 12...

  Ослободете се од замор и зајакнете го мозокот: 7 намирници за подобра меморија и концентрација

  Според резултатите од една американска студија која се занимаваше со темата за стареење, се покажа дека храната богата со фолати е добра за мозокот...

  Од ова место мајката божја им дарила пород на многу жени, духовно светилиште во Македонија кое треба да го посетите

  Манастирот „Рождество на Пресвета Богородица“ или познат како е средновековен храм кој се наоѓа на 3 километри над селото Сливница во Преспа. Манастирот датира од...

  Тина била мртва 27 минути. Кога повторно се разбудила напишала три збора кои никој нема да ги заборави:

  Минатото лето Американката Тина Хајнс се бореше да ја преживее битката на нејзиниот живот. Таа е мртва (во клиничка смрт) речиси половина час! И...

  Младоженецот направи хаос на свадбата поради празен плик: Ги повика гостите еден по друг, а поради еден одговор настана ТИШИНА

  Колку пати сте слушнале дека младенците се пожалиле дека наместо подарок или пари некој од гостите на свадбата „ставил“ празен плик? Сигурно барем еднаш…

  И како што обично се случува, „измамникот“ останува неоткриен затоа што младенците биле премногу возбудени, опиени од среќа и се што се случува околу нив (за волја на вистината, понекогаш и со алкохол) дури и да забележат кој им дал каков плик и во кое време.„тупнал“ во раце…

  На еден српски форум, поранешна невеста, сега среќно омажена жена со две деца по име Барбара, откри дека на сопствената свадба добила не еден, не два, туку три такви празни пликоа… Приказната започна за необичен (до во најмала рака ) свадбени обичаи, некои прилично непријатни – како оној што јавно запишува колку пари дал гостин или каков подарок донел, на некои застарени со кои свекорот го бара правото на првата брачна ноќ со невестата.

  Но, она што најмногу ги „распали“ форумџиите е таа приказна за празните пликови. Како што истакна мнозинството, не е срамота ако немате пари за подарок, туку „одвратно е ако лажете и мамете младенци кои ви се пријатели или уште полошо, роднини“.
  Еден корисник на овој форум од Чачак по име Милутин го сподели своето искуство, а неговата навистина неверојатна приказна предизвика грст коментари на интернет… Еве што се случи со Милутин:

  Се оженив пред 12 години и фала богу, сè уште сум во брак. Не можев да изберам подобра жена и ако ме прашате мене, на сите би им советувал брак. Но, по искуството што го имав, не би сакал ниту свадба – ја започна својата приказна со овие зборови.
  Свадбата беше на 300 гости, а јас и сопругата имаме многу пријатели и роднини, па едноставно не можевме да ја намалиме. Позајмивме пари, сметајќи на враќање по свадбата, бидејќи на повеќето, барем на најблиските, им кажавме дека повеќе ќе ни значат пари од подароци – искрен е Милутин.

  Се беше супер, весело, игравме до еден по полноќ… После по обичај јас и сопругата ги отворивме подароците, а парите од обележаните пликови ги ставивме на куп. Знаев дека ќе има некои непотпишани подароци и пликови, секогаш се случува да заборавиш картичка во последен момент.

  Но, реков да не ги мешам со други, тогаш ќе ми биде полесно да „пробијам“ што е од кого и на кого да му се заблагодарам на вистински начин.
  И тогаш тоа што дотогаш го слушаше Мулитин дека им се случува на младенците, но никогаш на некој негов близок. Наиде на празен плик…

  Ние така ги отвораме тие пликови, а луѓето даваа колку што имаа – 20, 30, 50, 100 евра… Секој според своите можности. Еден добар пријател од војската, за кој знаев дека има финансиски проблеми, се потрудил, па ставил лист во пликот на кој пишувало: „Ќе ти дадам 50 евра“. И тој всушност ми даде пари после половина година. Но, да се вратам… Земам бел плик, ги знаете оние „рамните“ како за сметки, и гледам дека е тенок… Го отворам, а внатре нема ништо! – изјави шокирано Милутин.

  О, Господе, па тоа навистина се случува, си помислив. Ја прашувам жената дали има идеја кој би можел да биде, таа вели не. Сите гости беа навистина блиски со нас. Ако не семејството, тогаш тие се пријатели од детството. Имаше нејзини другарки и мои другарки кои донесоа момчиња и девојчиња кои не ги познаваме.
  Значи, тесен круг од 300 луѓе, а меѓу нив и „пиреј“… Па, дали е можно? – вели Милутин.

  Предавството го погоди толку силно што реши целата приказна да ја истурка до крај. Се консултирал со сопругата, заклучиле дека најверојатно се работи за некој далечен роднина, бидејќи пријателите на кои им се јавувале ги познавале уште од детството, заедно пораснале…

  „Србите во душа ги познавам, па и јас сум Србин,“, си помислив и почнав да ги викам еден по еден оние што не се потпишаа на подарокот. Еден братучед, друг братучед, тетка од страна на тато, вујко од страна на мама и така натаму. Добро сум, прашувам дали добро се забавувале, им благодарам за подарокот, па велам: „Уф, ги измешавме честитките, навистина се срамам, не знам за што да се заблагодарам. …?” А потоа велат – тостер, па 50 евра, комплет јадења и така натаму…
  Кругот се стесни, сите роднини дадоа нешто. Ми останаа само неколку пријатели. Две нејзини пријателки и моите тројца пријатели, од кои со едниот всушност пораснав. Заедно одевме во градинка, училиште, живее на мојата улица, во друга куќа од моите родители… После средно отиде во Америка, таму беше десетина години, па кога немаше работа, се врати. и сега се врати со семејството. Реков, дака не се грижам за него, убеден дека не е измамник – вели Милутин.

  Му викам, па пак глумам се по ред – многу ми е срам, викам да ти се заблагодарам, но не знам за што…итн, кога е тајна…. Тој молчи од другата страна на телефонот. Реков (не му го кажувам името, за да не го мачам дополнително): „Зошто молчиш, што се случи?“ И тогаш почнува да „трие“ нешто. И ја изгубил честитката, па ставил 200 евра, а на другарите им оставил пари да дадат…

  Гледам колку е часот… Му благодарам што беше на свадбата и му велам: „Пријателе можеше да ми кажеш дека немаш, немаше да биде проблем… Ајде. со среќа”. Никогаш повеќе не ме контактираше, ниту јас го контактирав. А неговите родители се вцрвуваат секогаш кога ќе ме сретнат. Што ќе прават несреќниците, срам да им е на ред – со овие зборови ја заврши својата исповед Милутин.

  Неговата приказна наиде на бурни реакции, немаше многумина кои му честитаа што не молчи, а само неколкумина го нарекоа „душенце“ и дека требаше да пушти се и „да не уништи старо пријателство поради глупави пари“ .

  Latest Posts

  Ивана во Германија замина со последните 200 евра и 2 куфера: Сакав да пропаднам во земја од тага, а сега нашиве доле неможам да...

  Ивана Тевих е родена во Крапина. Пред помалку од две години, на 33-годишна возраст, таа почувствува голема потреба за промени. Работела во бутик скоро 12...

  Ослободете се од замор и зајакнете го мозокот: 7 намирници за подобра меморија и концентрација

  Според резултатите од една американска студија која се занимаваше со темата за стареење, се покажа дека храната богата со фолати е добра за мозокот...

  Од ова место мајката божја им дарила пород на многу жени, духовно светилиште во Македонија кое треба да го посетите

  Манастирот „Рождество на Пресвета Богородица“ или познат како е средновековен храм кој се наоѓа на 3 километри над селото Сливница во Преспа. Манастирот датира од...

  Тина била мртва 27 минути. Кога повторно се разбудила напишала три збора кои никој нема да ги заборави:

  Минатото лето Американката Тина Хајнс се бореше да ја преживее битката на нејзиниот живот. Таа е мртва (во клиничка смрт) речиси половина час! И...

  АКТУЕЛНО

  Печалбарска сцена што го расплака целиот Балкан: Се збогуваат на автобуска станица, тој заминува без неа и детето …

  Фотографијата од младиот брачен пар што се разделува на автобуската станица во Тузла за кратко време ги запали социјалните мрежи и предизвика коментари полни...

  Бидете внимателни со вашите сметки во Грција! Лажат (ФОТО)

  Балканка решила да ги предупреди нашите граѓани за шеми кои се прават во рестораните во соседна Грција. Таа прецизира дека кога им дале забелешка...

  Татkото бил „презафатен“ со мобилниот за да го погледне синот – 2 минути подоцна ја сфатил својата грешка

  Технологијата ни даде неверојатни можности за комуникација кои беа научна фантастика со децении. Технологијата, а особено телефоните, не поврза и не раздели повеќе од...

  Мајката го оставила момчето (3) на гробишта, но Господ се погрижил за него

  Бог е секогаш со нас. Тој нè чува и бдее над сите околу нас. Така тој се грижел за 3-годишно момче кое мајка му,...

  (ЦЕЛА ПРОЦЕДУРА) Бугарски пасош: Трендот не запира, како најлесно до него?

  Не запира бранот на граѓани кои речиси секојдневно се упатуваат кон соседна Бугарија . Причината-бугарски пасош. Бројките рушат рекорди а источниот регион и градот Делчево и...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.