6 C
Skopje
петок, јули 1, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Овој пијалок спасил милиони животи: Се подготвува едноставно со цвет кој расте нашироко во Македонија

  Овој прекрасен цвет содржи вистинска ризница на витамини А, Ц, Б3, Д и Е. Ливчиња се богати со есенцијални масла, тијанин, шеќер, лимонска и...

  Ставајте ги нозете во ладна вода секоја вечер – она што ќе ви се случи позитивно ќе ве изненади

  Секоја вечер, кога ќе се вратите дома после напорниот работен ден, ставете во када или лавор 10-15 сантиметри потполно ладна вода. Професор доктор Сергеј Бубновскиј...

  Не е вистина дека сланината, чварките и мрсното прасечко се штетни по здравјето

  Новото истражување открива дека не постои поврзаност помеѓу зголемената количина на конзумирање на маснотии и зголеменувањето на ризик од срцеви заболувања, како што се...

  Најбрз начин да изгубите 5 килограми: Оваа викенд диета е вистински хит

  Кои се правилата на диетата 5:2? Пет дена во неделата е дозволоена вообичаена исхрана и оброци на кои веќе сте навикнати, а само два дена...

  Млада мајка се породи и стана алергична на вода, не смее да се тушира, а кога врне мора цело тело да ѝ биде покриено

  Младата мајка, Шерел Фаруџија од Кардиф станала алергична на вода откако се породила, а кога врне таа мора во целост да го покрие телото. Таа е само една од 35 луѓе ширум светот кои го имаат ова ретко пореметување.

  Шерел не смее да биде сама дома кога се тушира, бидејќи постои опасност да добие анафилактичен шок, пренесува Mirror. Таа вели дека ова пореметување ѝ го претвори животот во кошмар.

  На докторите им биле потребни три месеци да откријат дека таа боледува од аквагена уртикарија, ретка состојба која брзо се развива доколку кожата дојде во допир со вода. За оваа алергија моментално не постои лек, а докторите веруваат дека е поврзана со хормоните на Шерел откако се породи со ќерката.

  “Речиси шест недели после породувањето забележав дека кожата ме чеша кога се туширам. На почетокот помислив дека е реакција на сапунот кој го употребувам, а потоа помислив дека станува збор за температурата на водата”, вели таа.

  Шерел рекла дека потоа се обидела да се тушира со топла, студена и врела вода, но дека секој пат нејзината кожа исто реагирала.

  “Се обидов да променам сè, но ништо не ми делуваше. Тогаш не претпоставував дека сум алергична на вода, бидејќи не знаев дека такво нешто постои”, изјави таа.

  Мајката признала дека после породувањето, откако добила алергија, “паднала” во депресија.

  “Беше ужасно, бев на граница на самоубиство. Не можев да станам од кревет, ниту да излезам од дома, а се плашев дека нешто ќе ѝ се случи на мојата ќерка”, откри таа.

  Покрај сè, Шерел се тушира, но води сметка колку долго ќе биде под вода.

  “Откако ќе се истуширам потоа мора брзо да ја исушам кожата, но тоа трае 30 минути. Секогаш треба да биде некој со мене за да не добијам анафилактичен шок”, рекла Шерел, која смее да пие вода, бидејќи алергијата не влијае на неа интерно.

  Latest Posts

  Овој пијалок спасил милиони животи: Се подготвува едноставно со цвет кој расте нашироко во Македонија

  Овој прекрасен цвет содржи вистинска ризница на витамини А, Ц, Б3, Д и Е. Ливчиња се богати со есенцијални масла, тијанин, шеќер, лимонска и...

  Ставајте ги нозете во ладна вода секоја вечер – она што ќе ви се случи позитивно ќе ве изненади

  Секоја вечер, кога ќе се вратите дома после напорниот работен ден, ставете во када или лавор 10-15 сантиметри потполно ладна вода. Професор доктор Сергеј Бубновскиј...

  Не е вистина дека сланината, чварките и мрсното прасечко се штетни по здравјето

  Новото истражување открива дека не постои поврзаност помеѓу зголемената количина на конзумирање на маснотии и зголеменувањето на ризик од срцеви заболувања, како што се...

  Најбрз начин да изгубите 5 килограми: Оваа викенд диета е вистински хит

  Кои се правилата на диетата 5:2? Пет дена во неделата е дозволоена вообичаена исхрана и оброци на кои веќе сте навикнати, а само два дена...

  АКТУЕЛНО

  Таа има 21, тој 54: „Сите мислат дека сум со него поради пари“ но незнаат дека

  Можеби звучи како клише, но да, возраста е само бројка, а оваа Американка, која својата слава ја стекна со споделување видеа со своето 33...

  Ја додадов на Фејзбук за да ја прашам: ”Каде си мила мамо и зошто ме остави?”, но ме блокира

  Животната приказна на Малиот Дејан ќе ви го скр ши срцето. Додека неговите врсници се грижат какви телефони или патики имаат, едина есетгодишниот Дејан...

  Секојдневно го јадеме ова, а никој не знае колку всушност е штетно за нашиот мозок

  Може да се каже дека и птиците на гранка знаат дека солта е еден од главните фактори за висок крвен притисок, а новото истражување...

  Замина во Германија, па најде швалерка и реши да ја остави сопругата од Македонија – она што му го направи ги воодушеви сите

  Оваа приказна многумина ќе остави во шок кога ќе видат колкава може да биде одмаздата на една жена која била оставена по многу години...

  Тој муслиман, таа христијанка – по 30 години тие дознаа дека се брат и сестра

  Животот на овие простори сам по себе е необичен и комплексен, не баш вообичаен. Просечен Балканец во својот бурен животен век има голема можност...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.