6 C
Skopje
петок, јуни 21, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Млада жена со диагностицирана мозочна смрт се разбуди по 7 месеци во кома

  31-годишна Американка со диагностицирана мозочна смрт излезе од кома по седум месеци. Кертис Брабсон долго време страдаше од епилептични напади.

  По последниот, девојката почнува да се однесува чудно: бара работи што никогаш не ги имала и танцува како да е на концерт.

  Кога Брабсон влегла во болница, лекарите и дијагностицирале анти-НМДА (рецепторен енцефалитис). Со оваа патологија, имунолошкиот систем на телото влегува во борба со сопствените клетки, сметајќи ги за туѓи.

  Набрзо Кертиша паднала во кома, пишува Блиц. Неколку месеци подоцна, нејзиниот мозок престанал да покажува знаци на живот и лекарите одлучиле дека е „мртов“ и дека нејзиното тело живее од апарати за одржување.

  Лекарите планирале да ја изклучат од апаратите, но мајката на Брабсон била категорично против тоа. Потоа девојчето било префрлено на друга клиника, каде по неколку месеци излегла од кома. Божјо чудо велат многу!

  Според експертите, Американката ги има сите шанси да се врати на својот нормален начин на живот.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.