6 C
Skopje
сабота, јули 13, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Млада жена и рекла на баба и дека сопругот изневерува и добила одговор кој не го очекувала! погледнете

  Инспиративна вирална приказна која станува вирална ќе ви покаже како да се справите со сите пречки што животот ви ги фрла на патот.

  Една млада жена отишла кај баба и и раскажала за својот живот и колку и бил тежок. Нејзиниот сопруг ја изневерил и таа била многу разочарана. Таа не знаеше како ќе го преживее сето ова и сакаше да се откаже од сето тоа.

   Таа беше уморна од борба. И се чинеше дека во нејзиниот живот, штом решила некој проблем, се појавил нов.

  Нејзината баба ја одвела во кујната. Земала три тенџериња со вода и ги ставила на шпоретот. Во првото ставила моркови, во второто јајца, а во третото мелено кафе ги оставила на шпорет додека не се сварат. По дваесет минути го исклучила шпоретот.

  Таа ги истури морковите, јајцата и кафето од садовите и послужи.

  Таа се сврте кон нејзината внука и ја праша: „Што гледаш?“ „Моркови, јајца и кафе“, одговори внуката. Тогаш баба и рекла да го допре морковот.

  Го направи внуката и рече дека е меко. Бабата побарала да го земе јајцето и да го скрши. Кога внуката ја одвоила лушпата, го извадила тврдо вареното јајце. На крајот, бабата побарала голтка кафе. Внуката се насмевна кога ја почувствува неговата богата арома.

  Тогаш внуката ја прашала: Што значи сето ова? Нејзината баба објаснила дека секоја од овие работи се соочува со иста „катастрофа“ – врела вода. Но, секој од нив реагираше различно. Морковот влегол во водата тврд и „непопустлив“, а откако бил подложен на зовриената вода, омекнал и ослабнал. Јајцето беше кревко, неговата тенка лушпа ја штитеше течноста внатре, но откако беше во врела вода, внатре стана тврдо. Меѓутоа, со кафето се случи нешто уникатно.

  Само за време на готвењето, ја смени водата. “Што си ти? Кога проблемите ќе затропаат на вашата врата, како реагирате? Дали сте морков, јајце или кафе? “, ја прашала бабата внуката.

  Размислете за тоа. што си ти
  Како морков кој е навидум силен, но се соочуваш со болката и стануваш мек и ја губиш силата?
  Како јајцето што се менува поради топлината? Дали станувате груби и беспомошни после некој проблем?
  Дали изгледате цврсто однадвор, но одвнатре сте огорчени и имате тврдо срце?

  Или си како кафе? Кафето ја замени водата што му донесе болка. Кога водата ќе се загрее, кафето го ослободува мирисот и вкусот. Ако сте како кафе, кога работите ќе станат најлоши, станувате подобри и ја менувате ситуацијата околу вас. Кога болката е најлоша, а проблемот е најлош, дали се издигнувате на ново ниво?

  Среќните луѓе не значат дека го имаа најдоброто од сè, тие само го направија најдоброто од се што им беше дадено. Б

  ласкавата иднина секогаш се заснова на заборавеното минато и не можете да одите напред во животот ако не ги оставите зад себе сите неуспеси и болки. Кога се родивте, плачевте и сите околу вас се радуваа.

  Живеј го животот така што на крајот ти ќе се смееш, а сите околу тебе ќе плачат. Сите да бидеме како кафе во животот.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.