6 C
Skopje
сабота, декември 2, 2023
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Ми се гади да ме лажат во продавница! Свекрва ми ме научи: интересен трик и вистината блеска инстантно!

  На пазарот има многу прашоци за перење – за иста цена можете да изберете помеѓу десетици различни брендови.

  Проблемот е што некои од производите се полни со ѓубре: не се мијат добро, стануваат од бели во сиви, предизвикуваат алергии… За да не дојдете во слична ситуација, важно е да знаете една интересна тајна :

  КАКО ДА ГО ПРЕПОЗНАЕТЕ КВАЛИТЕТНИОТ ПРАШОК за перење

  Првиот метод
  За да го проверите квалитетот на прашокот за перење, потребна ви е прашок.

  Растворете го во чаша вода и внатре ставете парче тврдо варена белка.

  Ако по неколку часа протеинот остане недопрен, тогаш прашокот е безкорисен. Ако протеинот омекне и почне да се раствора, тогаш прашокот е погоден за перење темни работи, како и облека со светли дамки. Ако белката целосно се раствори, слободно употребете го прашокот за перење за бела и многу, многу валкана облека!

  Втор метод
  Земете 2 чаши, половина полни со вода, на едната додадете малку од сомнителниот прав, а на втората проверена марка. Додадете 3 капки блескаво зелена (Viride nitens – локален антисептик) , протресете и набљудувајте ја бојата на водата во чашите.

  Во шолјата со квалитетен прашок зелената боја ќе биде обезбојувана, а во шолјата со лажен прашок зелената боjа ќе остане непроменета.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.