6 C
Skopje
вторник, мај 30, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Дај си на душата што сака, оти ќе дојде време кога ништо нема да сака, вели 105-годишната баба Калина

  Баба Калина е уникатна појава во животот на општина Свиштов, бидејќи на земјата е веќе 105 години, пишува „Борба“. Стогодишната е родена во 1910...

  Не знаев дека кромидот лекува толку многу болести: Подобро од апчиња

  Кромидот лечи многу болести подобро од таблетите Зошто секој пат одиме во аптека, иако можеме да одиме во кујна? Верувале или не, со векови луѓето...

  Едноставно, но многу ефикасно: Кажете им збогум на темните кругови околу очите и подмладете се за најмалку 10 години

  Работа, грижа за домаќинството, стрес, секојдневни проблеми - ова е само дел од нашиот бурен работен ден. Овој брутален ритам често доведува до недостаток на...

  Мајка на пет деца не може да плати за намирници во продавница, гласот зад себе вели: Сметката ви е веќе платена

  Сиромашна мајка на пет деца добива пријатно изненадување кога остануваат без пари во самопослуга, а непознат човек влегува да и помогне. Ивана и нејзиниот сопруг...

  Ми рече: Ја родив Сара на 37 години. Подобро да не ја родев, толку се каам …

  Седев во паркот и чекав децата да си играат, а потоа таа ми пријде …

  Имаше совршена фигура, ниту грам вишок. Дотерана коса, нокти, убаво средена, мирисаше некако женствено. Гледав со воодушевување како мирно разговара со својата ќерка, трпеливо и објаснувајќи ѝ како да се грижи за себе …

  Не можев да го тргнам погледот од неа. Имам триесет и пет години, неколку килограми вишок тежина, излупен лак, коса врзана во лабава коњска опашка. Не се шминкав, и не можам да се сетам дали се истуширав утрово … Јас внимавам на две мои деца, две момчиња кои за малку ќе се искачеа до врвот на дрвото во паркот . Немам сила да им кажам “Слезете!’Ќе се повредите – внимавајте!” Како и да е, не би ме слушале. Се чувствувам беспомошно, исцрпено, уморно …

  Мојот поглед несвесно се движи кон неа. „Боже, зошто не можам да бидам толку мирна мајка – мајка која не прави бучава, која не е пискава и која држи се под контрола“, мислам очајно … И тогаш се свртува и ме „фаќа“ дека ја гледам.

  Збунета, како дете, почнувам да пелтечам: “Извини, само си помислив – секоја чест на тебе! Ти си толку мирна и негувана, за разлика од мене дека мајчинството ме претвори во некого што не го познавам” – и велам како од топ.

  Се насмевна и седна до мене на клупата. Таа воздивнува, гледајќи во девојката која мирно се лула …

  “Дали се тоа твоите две момчиња? Колку години имаат?”
  “Да, тоа се моите момчиња. Имаат 6 и 8 години!”
  „Значи, имавте околу 27 години кога ги родивте?
  „Да“, реков збунето.

  “Гледаш, јас ја родив мојата Сара кога имав 37 години! Моето прво дете! Сега имам 41 година, а мојот сопруг има 50 години! Немам повеќе деца и никогаш нема да ги добијам, бидејќи веќе не можам да раѓам повеќе, а ниту мојот сопруг не сака! “Сара е осудена да биде единствено дете. Ќе се очекува од неа: да биде син и ќерка, да учи добро и да биде спортист, да слуша и добро да јаде! Толку мало дете и толку исполнето со очекувања. Мојата золва не сакаше да се омажи, ниту мојот брат, па Сара нема да има сестри и браќа ниту од тетка, ни од вујко.

  Мојот сопруг е во тие години кога неговите пријатели веќе имаат внуци со кои повремено се гледаат и си играат. Сара е премногу за него: таа е премногу бучна, таа е премногу весела, таа е премногу жива … Точно понекогаш имам чувство дека му пречи.

  Факт е дека се чувствувам промашено. Толку многу ја сакав Сара, и сега сфатив дека и направив голема неправда.

  Бев во врска со сопругот долго време. Ја одложивме венчавката и раѓањето деца поради колеџ, потоа работа, потоа кариера … Така, нејзиното раѓање го чекаше мојот 37 роденден!

  Се испостави дека ја поминав младоста, најдобрите денови, заработувајќи пари, што на крајот нема да ги однесам „на другиот свет“. И најважното нешто во животот, го ставив на чекање.

  Детето треба да има млади родители. Татко кој може да го крене без да каже како го боли ‘рбетот или нешто слично. Мајка која може да трча по него, која има сила и нерви. И кога детето има два очигледно постари родители, честопати се срами.

  Мојот најголем страв е дека на крајот мојата Сара ќе остане сама и дека нема да бидеме таму кога ќе дипломира или кога ќе се омажи. Дека нема да доживееме да ја видиме таа година.

  Да, затоа жалам што чекав толку долго за да ја родам … “, ми рече таа со тажен глас.

  Седевме некое време и разговаравме. Кога видов дека е доцна, ги „избркав“ моите момчиња дома. Но од глава, една изрека не ми излезе од глава: „Внимавај кому му завидуваш“ …

  Извор: stil.kurir.rs

  Latest Posts

  Дај си на душата што сака, оти ќе дојде време кога ништо нема да сака, вели 105-годишната баба Калина

  Баба Калина е уникатна појава во животот на општина Свиштов, бидејќи на земјата е веќе 105 години, пишува „Борба“. Стогодишната е родена во 1910...

  Не знаев дека кромидот лекува толку многу болести: Подобро од апчиња

  Кромидот лечи многу болести подобро од таблетите Зошто секој пат одиме во аптека, иако можеме да одиме во кујна? Верувале или не, со векови луѓето...

  Едноставно, но многу ефикасно: Кажете им збогум на темните кругови околу очите и подмладете се за најмалку 10 години

  Работа, грижа за домаќинството, стрес, секојдневни проблеми - ова е само дел од нашиот бурен работен ден. Овој брутален ритам често доведува до недостаток на...

  Мајка на пет деца не може да плати за намирници во продавница, гласот зад себе вели: Сметката ви е веќе платена

  Сиромашна мајка на пет деца добива пријатно изненадување кога остануваат без пари во самопослуга, а непознат човек влегува да и помогне. Ивана и нејзиниот сопруг...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.