6 C
Skopje
недела, септември 24, 2023
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Мицкоски призна дека зема плата од Министерство за финансии на Република Северна Македонија

  Зборувајќи за Договорот од Преспа и новото уставно име на државата, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во вчерашното гостување на ТВ24 повтори дека нема да ја употребува придавката „Северна“, но дека институционално ќе го употребува името.

  Тој додаде дека и сега зема плата како универзитетски професор преку Министерството за финансии на Република Северна Македонија.

  -Јас и сега земам плата на Универзитетот „Кирил и Методиј“ преку Министерството за финансии со новата придавка, не можам да бидам лицемер и да кажам дека ова не е вистинската реалност, да тоа е реалноста, јас сега земам плата од тоа Министерство.

  -Моите родители земаат пензија, а и мојата сопруга зема плата, тоа е реалноста. Ако сакаме оваа реалност да ја промениме, ВМРО-ДПМНЕ го нуди патот. Доколку не одиме по тој пат, за жал ќе продолжиме да земаме плата од институции кои ја имаат новата придавка – рече Мицкоски.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.