6 C
Skopje
петок, јули 1, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Овој пијалок спасил милиони животи: Се подготвува едноставно со цвет кој расте нашироко во Македонија

  Овој прекрасен цвет содржи вистинска ризница на витамини А, Ц, Б3, Д и Е. Ливчиња се богати со есенцијални масла, тијанин, шеќер, лимонска и...

  Ставајте ги нозете во ладна вода секоја вечер – она што ќе ви се случи позитивно ќе ве изненади

  Секоја вечер, кога ќе се вратите дома после напорниот работен ден, ставете во када или лавор 10-15 сантиметри потполно ладна вода. Професор доктор Сергеј Бубновскиј...

  Не е вистина дека сланината, чварките и мрсното прасечко се штетни по здравјето

  Новото истражување открива дека не постои поврзаност помеѓу зголемената количина на конзумирање на маснотии и зголеменувањето на ризик од срцеви заболувања, како што се...

  Најбрз начин да изгубите 5 килограми: Оваа викенд диета е вистински хит

  Кои се правилата на диетата 5:2? Пет дена во неделата е дозволоена вообичаена исхрана и оброци на кои веќе сте навикнати, а само два дена...

  Мистерија која до денес никој не успеал да ја разоткрие: Воз со патници влегол во тунел и засекогаш исчезнал

  На 14 јули 1911 година, компанијата “Занети” им понудила бесплатно возење на богатите Италијанци во склоп на својата рекламна кампања за новиот воз. 106 патници уживале во возењето, разгледувајќи ги прекрасните пејсажи на Италија, а особено се радувале на проаѓањето низ новоизградениот тунел, еден од најдолгите и најголемите во тоа време.

  Од тој момент започнува мистеријата. Возот влегол во тунелот во Ломбардија, но никогаш не излегол од истиот. Работниците и полицијата го пребарале секој центиметар од тунелот, но не успеале да пронајдат ништо.

  Возот немало каде да оди, освен да излезе од другата страна. Немало ни знаци на несреќа. Сепак, биле пронајдени двајца патници кои скокнале низ прозорците пред влегувањето во тунелот.

  “Слушнав пригушено мрморење и во еден момент згогледав бел чад кој буквално го проголта целиот воз. Беше толку застрашувачки што се испаничив и скокнав низ прозорецот. Видов дека по мене скокна уште еден”, рекол еден од преживеаните. Човекот пател од несоница и трауми уште некое време по тоа.

  Во текот на Втората светска војна, овој тунел бил бомбардиран и засекогаш затворен. Никој не можел да го објасни овој неверојатен феномен. Дури имало и сведоци кои рекле дека виделе како возот влегува во тунелот, но не излегува надвор. Во неколку извештаи пишува дека патниците од возот “Занети” биле видени во Мексико.

  Психијатар од една локална болница тврдел дека во 1845 година, 104 Италијанци биле примени во “хистерична состојба”. Сите биле облечени во чудна облека и тврделе дека патувале од Рим. Еден од патниците, наводно, имал цигари на кои пишувало “1907 година”. За кутијата цигари се верува дека сè уште се чува во мексикански музеј. Нема конкретни докази за овој случај во Мексико, ниту е познато што се случило со пациентите.

  На 29 октомври 1955 година, наводно се појавиле три вагони во едно село во Украина. Пјотр Устименко, железнички работник, тврди дека тие биле бесшумни, а описот на возот што тој го дал одговара на возот “Занети”. Возот, со цврсто затворени ролетни, отворени врати и празна возачка кабина се движел бавно и потполно бесшумно.

  Возот бил виден неколку пати на различни дестинации и во различни временски периоди. Дури и денес, луѓето не престануваат да го истражуваат чудниот феномен на возот “Занети”.

  Latest Posts

  Овој пијалок спасил милиони животи: Се подготвува едноставно со цвет кој расте нашироко во Македонија

  Овој прекрасен цвет содржи вистинска ризница на витамини А, Ц, Б3, Д и Е. Ливчиња се богати со есенцијални масла, тијанин, шеќер, лимонска и...

  Ставајте ги нозете во ладна вода секоја вечер – она што ќе ви се случи позитивно ќе ве изненади

  Секоја вечер, кога ќе се вратите дома после напорниот работен ден, ставете во када или лавор 10-15 сантиметри потполно ладна вода. Професор доктор Сергеј Бубновскиј...

  Не е вистина дека сланината, чварките и мрсното прасечко се штетни по здравјето

  Новото истражување открива дека не постои поврзаност помеѓу зголемената количина на конзумирање на маснотии и зголеменувањето на ризик од срцеви заболувања, како што се...

  Најбрз начин да изгубите 5 килограми: Оваа викенд диета е вистински хит

  Кои се правилата на диетата 5:2? Пет дена во неделата е дозволоена вообичаена исхрана и оброци на кои веќе сте навикнати, а само два дена...

  АКТУЕЛНО

  Таа има 21, тој 54: „Сите мислат дека сум со него поради пари“ но незнаат дека

  Можеби звучи како клише, но да, возраста е само бројка, а оваа Американка, која својата слава ја стекна со споделување видеа со своето 33...

  Ја додадов на Фејзбук за да ја прашам: ”Каде си мила мамо и зошто ме остави?”, но ме блокира

  Животната приказна на Малиот Дејан ќе ви го скр ши срцето. Додека неговите врсници се грижат какви телефони или патики имаат, едина есетгодишниот Дејан...

  Секојдневно го јадеме ова, а никој не знае колку всушност е штетно за нашиот мозок

  Може да се каже дека и птиците на гранка знаат дека солта е еден од главните фактори за висок крвен притисок, а новото истражување...

  Замина во Германија, па најде швалерка и реши да ја остави сопругата од Македонија – она што му го направи ги воодушеви сите

  Оваа приказна многумина ќе остави во шок кога ќе видат колкава може да биде одмаздата на една жена која била оставена по многу години...

  Тој муслиман, таа христијанка – по 30 години тие дознаа дека се брат и сестра

  Животот на овие простори сам по себе е необичен и комплексен, не баш вообичаен. Просечен Балканец во својот бурен животен век има голема можност...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.