6 C
Skopje
среда, март 22, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Од вистински живот: Ја повикав 5 години подоцна. На мое најголемо чудење, таа го крена телефонот како да ме очекуваше

  Ја повикав 5 години подоцна. Доволно чудно, таа не го смени бројот, како да ме очекуваше. Кога го зедов телефонот, се тресев. Нејзиниот глас беше...

  Секоја вечер се будите во исто време – Еве што значи – Ако се разбудите во 3 – тажни сте, ако се разбудите во

  Досега сигурно многу пати сте прочитале дека духовната состојба и физичкото здравје се поврзани едно со друго. Но, традиционалните кинески методи и учења посветуваат посебно...

  Индиското момче пророк предвидува нови неволји за луѓето, од јули до август ќе има нешто многу сериозно

  Познатиот астролог-предвидувач Абигејл Ананд од Индија бил обичен тинејџер. Но, тогаш тој се заинтересирал за астрологијата и неговите предвидувања станале навистина пророчки. Младиот човек ја...

  Исповед на очајна сопруга: Маж ми изневерува со братучедка ми и не знам што да правам

  Месец дена сум во хаос. Сè тргна наопаку од моментот кога за прв пат дознав дека братучедка ми има нешто повеќе со мојот сопруг...

  Мислеа дека синчето има само температура додека не викна, мамо јас ослепев

  Наташа Дурлинг од Канада, на Фејсбук сподели фотографии од ужасот низ кој поминале таа и нејзиниот син, поради незаинтересираноста и негрижата на лекарите.

  Во четврток се појавиле првите симптоми, а до сабота наутро, момчето било многу слабо, имало црвени очи, висока температура и болки во мускулите. Наташа претходно многу се загрижила, особено поради фактот што Оливер до тој момент никогаш не бил болен. Тогаш се обратила на лекар за да се информира за што се работи.

  Тој и предложил да го донесе детето во болница, доколку за пет дена температурата не спадне. Во понеделникот, состојбата на детето се влишила, тој престанал да јаде и немал сила да стане од креветот. Лекарот констатирал вирусна инфекција!

  – И покрај високата температура, осипот, дехидратацијата и целокупната влошена состојба, ми рекоја да си одиме дома, со неколку лекови, со констатација дека ако состојбата се влоши, да се вратиме назад – вели Наташа.

  Следното утро, Оливер не можел да стане од кревет. Мислеше дека УМИРА! Температурата му беше висока, а усните отечени, почнале да му пукаат и крвават. Мајката, повторно го однела во болница, каде се посомневале во мали сипаници и повторно ги испратиле дома.

  – Во тој момент збеснав, инсистирав да му земат крв, да му дадат инфузија и детето да го прегледа искусен педијатар, вели Наташа. Кога се појавил педијатарот се ужаснал, веднаш наредил да му земат урина и да му дадат инфузија.

  -Додека уринираше, Оливер во паника почна да вика дека ослепел! Потоа само падна, притрча сестрата, и го однесе во ординацијата, додава Наташа. Заклучиле дака Оливер боледува од “Кавасаки” синдром, кој се манифестира со воспаление на крвните садови и се случува најчесто кај деца помлади од 5 години.

  Симптомите се температура, осип, отечени лимфни јазли, уста, јазик, стапала и раце, како и црвенило во очите. Оваа состојба најчесто не остава последици, но ако не се реагира навреме, може да се оштети срцето.

  Сега веќе ја имаа вистинската дијагноза, почнаа да го лекуваат и веќе следното утро, осипот се повлече, а Оливер се чувствуваше многу подобро. Сакале веднаш да ги пуштат дома, но Наташа побарала дополнителни прегледи, при кои се утврдило дека Оливер навистина боледува и од мали сипаници.

  Сега е добар, се опоравува, а Наташа целата приказна ја сподели на Фејсбук. Таа потенцира дека Оливер е можеби меѓу ретките случаи кај кој во исто време се дијагностицирани две слични заболувања.

  Latest Posts

  Од вистински живот: Ја повикав 5 години подоцна. На мое најголемо чудење, таа го крена телефонот како да ме очекуваше

  Ја повикав 5 години подоцна. Доволно чудно, таа не го смени бројот, како да ме очекуваше. Кога го зедов телефонот, се тресев. Нејзиниот глас беше...

  Секоја вечер се будите во исто време – Еве што значи – Ако се разбудите во 3 – тажни сте, ако се разбудите во

  Досега сигурно многу пати сте прочитале дека духовната состојба и физичкото здравје се поврзани едно со друго. Но, традиционалните кинески методи и учења посветуваат посебно...

  Индиското момче пророк предвидува нови неволји за луѓето, од јули до август ќе има нешто многу сериозно

  Познатиот астролог-предвидувач Абигејл Ананд од Индија бил обичен тинејџер. Но, тогаш тој се заинтересирал за астрологијата и неговите предвидувања станале навистина пророчки. Младиот човек ја...

  Исповед на очајна сопруга: Маж ми изневерува со братучедка ми и не знам што да правам

  Месец дена сум во хаос. Сè тргна наопаку од моментот кога за прв пат дознав дека братучедка ми има нешто повеќе со мојот сопруг...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.