6 C
Skopje
недела, април 2, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Сокот од киселите краставички не го фрлајте во мијалникот, бидејќи е многу корисен за овие 5 работи

  Дури и ако сте најголем љубител на кисели краставички, пиењето чаша од солениот сок може да ви изгледа чудно. Но, размислете двапати пред да...

  13-годишно девојче забременило и раскажало за кошмарот потоа, апелирајќи до родителите

  Тинејџерка која забременила на 13 години, зборувала за кошмарот низ кој поминала кога ја дознала веста. Меди Ламберт од Форт Ворт, Тексас, ја раскажа својата...

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Министерството за екологија ќе ја презентира предлог-програмата за унапредување на животната средина

  Владата на Република Македонија денеска ќе ја одржи 115-та седница на чии дневен ред се повеќе точки.

  На предлог на Агенција за млади и спорт владата, како што посочија од владината прес-служба ќе ја разгледа Предлог-програмата за развој на спорт и млади за 2019 година, како и Предлог-програмата за распределба на средства од игри на среќа и забавни игри за 2019 година за финансирање на националните спортски федерации и проекти на Агенцијата за млади и спорт за унапредување на спортот во Република Македонија.

  На седницата владата ќе се произнесе и за годишната програма со Финансиски план за 2019 година, на Дирекцијата за технолошки индустриски развојни зони, со Предлог-одлука, како и годишната програма за работење на Агенција за планирање на просторот во 2019 година.

  На дневен ред на денешната седница, се вели во соопштението на Владата, Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот ќе ја презентира Предлог-програмата за промоција и поддршка на туризмот за 2019 година, а Агенција за поттикнување на развојот на земјоделството финансискиот и годишниот план за работа на Агенцијата за поттикнување на развојот на земјоделството за 2019 година.

  На денешната седница на Владата на РМ, на дневен ред се и информациите за проектот за самовработување со кредитирање, проектот кредитирање на правни субјекти за отворање на нови работни места, проектот за самовработување со кредитирање за млади лица до 29 години и проектот кредитирање на правни субјекти за отворање на нови работни места за млади лица до 29 години со предлог одлука за изменување на одлуката за формирање на Управен одбор на проектот – самовработување со кредитирање и проектот – кредитирање на правни субјекти (микро и мали претпријатија) за отворање на нови работни места, на Агенцијата за вработување на Република Македонија.

  Министерството за животна средина и просторно планирање, велат од Владата на оваа седница ќе ги презентира предлог-годишната програма за заштита на природата за 2019 година, предлог-програмата за унапредување на животната средина за 2019 година, и предлог-годишна програма за финансирање на изработка на просторен план на Република Македонија за 2019 година.

  На оваа седница Владата ќе се произнесе и за предлог – програмата за конкурентност, иновации и претприемништво за 2019 година, на Министерство за економија, како и информацијата во врска со донесување на програма за промоција на обновливи извори на енергија и поттикнување на енергетска ефикасност во домаќинствата за 2019 година, со предлог-програма, и предлог-програма за развој на туризмот на Република Македонија за 2019 година. На денешната седница, меѓу другото, Министерството за правда треба да го презентира и предлог-законот за слободен пристап до информации од јавен карактер.

  Latest Posts

  Сокот од киселите краставички не го фрлајте во мијалникот, бидејќи е многу корисен за овие 5 работи

  Дури и ако сте најголем љубител на кисели краставички, пиењето чаша од солениот сок може да ви изгледа чудно. Но, размислете двапати пред да...

  13-годишно девојче забременило и раскажало за кошмарот потоа, апелирајќи до родителите

  Тинејџерка која забременила на 13 години, зборувала за кошмарот низ кој поминала кога ја дознала веста. Меди Ламберт од Форт Ворт, Тексас, ја раскажа својата...

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.