6 C
Skopje
понеделник, август 8, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Бидете внимателни со вашите сметки во Грција! Лажат (ФОТО)

  Балканка решила да ги предупреди нашите граѓани за шеми кои се прават во рестораните во соседна Грција. Таа прецизира дека кога им дале забелешка...

  (ВИДЕО)ОВАА МАЧКА ЧУВСТВУВА КОГА НЕКОЈ ЌЕ УМРЕ! Она што го прави пред пациентот да го напушти домот за стари лица, го крши срцето!

  Восхитувачка е приказната за мачорот Оскар, жител на дом за стари лица во Америка. Велат дека мачките се суштества на темнината и на „оној свет“....

  Татkото бил „презафатен“ со мобилниот за да го погледне синот – 2 минути подоцна ја сфатил својата грешка

  Технологијата ни даде неверојатни можности за комуникација кои беа научна фантастика со децении. Технологијата, а особено телефоните, не поврза и не раздели повеќе од...

  Мајката го оставила момчето (3) на гробишта, но Господ се погрижил за него

  Бог е секогаш со нас. Тој нè чува и бдее над сите околу нас. Така тој се грижел за 3-годишно момче кое мајка му,...

  Милена и Милан останале без татко, живеат со својата баба и обработуваат пет хектари земја

  Милена и Милан останале без татко, живеат со својата баба и обработуваат пет хектари земја…

  На семејниот имот на Јефтовиќ во селото Теочин во близина на Горни Милановац живеат двајца млади, но по многу работи посебни луѓе.

  Милена (16) и Милан (14) останале без татко кој го покосила опасната болест, а грижата за нив сега ја води баба Љубинка која колку што можела, ги заменила нивните родители. Оваа жена ги изгубила двајцата синови, еден додека на Косово ја бранел Србија, и вториот од опасната болест, но сепак во неа останале сили да се избори за своите внучиња.

  “Два пог реби, две големи загуби. Мајка кога ќе ги по гр еба своите си нови, за неа повеќе нема жи вот. Сепак, поради Милена и Милан морам уште да се борам за да ги изведам на прав пат”, раскажува баба Љубинка.

  Комшиите за овие две деца имаат само пофални зборови, а како и не би, кога работат и се однесуваат како возрасни. Од таткото наследиле пет хектари земја, која ја гледаат и чуваат како очите во главата, иако не се полнолетни. Милан има 14 години и не сонува за авиони и камиони, туку ни помалку ни повеќе – за вадилка за компир.

  “Сите работи на имотот ги научив и ништо не ми е тешко. Засадени се компири и пченка и она што е најважно е со добар квалитет. Ќе продолжам таму каде што мојот татко застана и онака како што тој ме учеше”, вели ова вредно момче.

  Неговата две години постара сестра е задолжена за домаќинството, но оваа година поголемиот дел од летниот распуст го поминала во берење малини. Таа е одлична ученичка во училиште, но и уште поспособно на нивата и во селските работи. По тоа, може да им застане рамо до рамо на двојно постари девојки.

  “Не ми е тешко да одам да работам, само за да им помогнам на моите. Кога би седела дома, тогаш тоа би го правела мојата баба, а таа е стара за по жешкото да работи тешка работа. Преку лето секогаш може да се заработат дополнителни пари, бидејќи има многу овошје да се бере, во зима е многу потешко”, раскажува Милена.

  Тие се надеваат дека во нивната куќа, после сите смртни случаеви ќе се врати среќа, бидејќи ова мало семејство го заслужува тоа.

  Latest Posts

  Бидете внимателни со вашите сметки во Грција! Лажат (ФОТО)

  Балканка решила да ги предупреди нашите граѓани за шеми кои се прават во рестораните во соседна Грција. Таа прецизира дека кога им дале забелешка...

  (ВИДЕО)ОВАА МАЧКА ЧУВСТВУВА КОГА НЕКОЈ ЌЕ УМРЕ! Она што го прави пред пациентот да го напушти домот за стари лица, го крши срцето!

  Восхитувачка е приказната за мачорот Оскар, жител на дом за стари лица во Америка. Велат дека мачките се суштества на темнината и на „оној свет“....

  Татkото бил „презафатен“ со мобилниот за да го погледне синот – 2 минути подоцна ја сфатил својата грешка

  Технологијата ни даде неверојатни можности за комуникација кои беа научна фантастика со децении. Технологијата, а особено телефоните, не поврза и не раздели повеќе од...

  Мајката го оставила момчето (3) на гробишта, но Господ се погрижил за него

  Бог е секогаш со нас. Тој нè чува и бдее над сите околу нас. Така тој се грижел за 3-годишно момче кое мајка му,...

  АКТУЕЛНО

  Бидете внимателни со вашите сметки во Грција! Лажат (ФОТО)

  Балканка решила да ги предупреди нашите граѓани за шеми кои се прават во рестораните во соседна Грција. Таа прецизира дека кога им дале забелешка...

  Татkото бил „презафатен“ со мобилниот за да го погледне синот – 2 минути подоцна ја сфатил својата грешка

  Технологијата ни даде неверојатни можности за комуникација кои беа научна фантастика со децении. Технологијата, а особено телефоните, не поврза и не раздели повеќе од...

  Мајката го оставила момчето (3) на гробишта, но Господ се погрижил за него

  Бог е секогаш со нас. Тој нè чува и бдее над сите околу нас. Така тој се грижел за 3-годишно момче кое мајка му,...

  (ЦЕЛА ПРОЦЕДУРА) Бугарски пасош: Трендот не запира, како најлесно до него?

  Не запира бранот на граѓани кои речиси секојдневно се упатуваат кон соседна Бугарија . Причината-бугарски пасош. Бројките рушат рекорди а источниот регион и градот Делчево и...

  Исповед на еден гастербајтер: Кога доаѓам дома летото, секогаш ми се случа ова

  Старото „БМВ“, кое го купив половно и го чувам во гаража од минатото лето за посетата на татковината, бидејќи на работа во Германија одам...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.