6 C
Skopje
сабота, април 20, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Миење на месото под чешма повеќе e штетно отколку корисно – веднаш променете ја навиката

  Mногумина се држат до некое непишано правило, па пред да го готват месото секогаш го ставаат под млаз вода, но сега се поставува прашањето дали е тоа воопшто потребен чекор?

  Месото може да има многу бактерии и вируси, а тоа е една од главните причини поради која луѓето го мијат. Во некои земји дури користат и киселини како лимон или оцет.

  Различни студии и лабораториски тестови покажуваат дека миењето сурово месо со обична вода од чешма не е ефикасно во отстранување на бактериите и всушност може да направи повеќе штета отколку корист, затоа што патогените вируси се шират на работната површина, вклучително и на другите намирници.

  Но, испирањето со киселина како лимон и бел оцет може да го намали бројот на бактерии, па затоа би било добро да започнете со оваа практика, ако веќе не сте ја правеле, советува „Healthline“.

  Сепак, покрај испирање, важни се и неколку други работи – добро исчистете ги работните површини, не оставајте друга храна во близина на мијалникот каде што ќе го исплакнете месото и задолжително печете го на висока температура докрај.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.