6 C
Skopje
вторник, декември 6, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  МЗТ убедливо поразен од Гран Канарија

  Кошаркарите на МЗТ сѐ уште се без победа во Еврокупот. Четвртиот пораз МЗТ го забележа од Гран Канарија 75-98 (17-24, 16-27, 22-18, 20-29). Натпреварот со Гран Канарија МЗТ го искористи за да се потсети на најголемата победа во пет децениската историја, кога на 6.ноември 1996 година во Скопје беше совладан Реал.

  mzt

  Гран Канарија сезоната ја започна со освојувањето на шпанскиот Суперкуп, со што најави дека има големи амбиции во тековната сезона, ја оправда фаворитската улога во „Јане Сандански“, против петкратниот македонски шампион МЗТ.

  МЗТ одигра онолку колку што му дозволи шпанскиот состав, во моментите кога МЗТ ќе ја воспоставеше својата игра играчите на Гран Канарија ќе го подигнеа нивото на својата игра не оставајќи му на противникот ниту трошка надеж дека ќе може да направи изненадување.

  Шпанците во финишот на првата четвртина прв пат стигнаа до двоцифрена предност (12-22), но МЗТ со серија 13-4 во 12.минута се доближи на поен негатива (25-26).

  Тогаш Гран Канарија одговори на предизвикот со 18 поени (Куртиќ во таа серија постигна осум), прими само два и во 17.минута резултатот беше 27-44.

  Второто полувреме наликуваше на контролен меч, иако МЗТ во 28.минута дојде до десет поени негатива (53-63).

  До крајот на мечот дилемата беше само со колкава разлика ќе биде изразен триумфот на Гран Канарија.

  МЗТ на овој меч го предводеше Џош Скот со 22 поени (9/11 за два), 12 скокови и две блокади. Одличен меч одигра Мекиќ кој реализира 11 кошеви (3/5 за три). Двоцифрени кај домаќинот беа уште Тејмс со 15 и Синовец со 11 поени.

  Во тимот на Гран Канарија најефикасен беше Куртиќ со 19 поени, додека Американците со македонски пасош Мекејлеб и Хендрикс имаа скоромен учинок. Мекејлеб шест поени (3/9 за два), пет скока и седум асистенции, а Хендрикс постигна три поени на кои надогради по еден скок и асистенција.

  Latest Posts

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.