6 C
Skopje
четврток, јуни 13, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  МЗТ поканет да настапува во Еврокупот

  Кошаркарскиот шампион на Македонија, МЗТ Скопје, доби покана да настапува во Аероклубот. Покрај МЗТ покана за настап во ова натпреварување била испратена и до Фуенлебрада.

  mzt

  Откажувањето на италијанските екипи Динамо Сасари, Реџо Емилија, Тренто и Канту ги натераа челниците на компанијата ЕКА (која стои зад Евролигата и Еврокупот) да бараат други решенија. Италијанските тимови решиле наредната сезона, соочени со притисоците од ФИБА, да играат во Лигата на шампионите на ФИБА.

  Поради тоа две понуди од ЕКА биле испратени до Фуенлебрада и МЗТ Скопје. И Шпанците веднаш ја прифатиле понудата, во МЗТ Скопје ќе решаваат кои се клупските интереси и дали клубот во претстојната сезона покрај во АБА лигата ќе настапува и во Аероклубот.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.