6 C
Skopje
четврток, јуни 13, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  МЗТ загуби од Цибона, Рајковиќ поднесе оставка

  МЗТ и по четвртото коло во АБА лигата нема победа во оваа конкуренција, откако во неделата, во драматичен натпревар загуби од Цибона, по две продолженија 85-89. По натпреварот тренерот Емил Рајкоиќ поднесе оставка, а клубот реши да ги раскине договорите со Америкаците Џеремаја Мејси и Тори Томас.

  rajkovik_mzt

  По убедливите порази против Црвена ѕвезда, Партизан и Цедевита, кошаркарите на МЗТ беа на чекор до првата сезонска победа во АБА лигата, но најмногу поради сопствените грешки, запишаа уште еден пораз.

  Во драматичен меч, МЗТ најпрвин дозволи Цибона да избори продолженија, а потоа и да го добие мечот. Блескаше во тимот од Загреб Анте Жижиќ со 37 поени и 20 скокови.

  Луќиќ со 18, Тејмс со 17 и Лалиќ со 15 поени беа најефикасни во редовите на макеонскиот првак.

  МЗТ на овој натпревар настапи без Американците Џеремаја Мејси и Тори Томас со кои клубот реши да ја прекине соработката, а ново деби во дресот на металците имаше Стефан Синовец.

  По мечот тренерот Емил Рајковиќ објави дека поднел оставка на функцијата.

  „Дадов се од себе, но едноставно немаме резултати. Јас како тренер и човек негувам високи морални вредности и поради тоа поднесов неотповиклива оставка. На МЗТ му посакувам среќа во наредниот период“, изјави Рајковиќ по натпреварот.

  МЗТ на наредниот меч, против Лиеткабелис во Еврокупот, ќе го предводи Александар Јончевски

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.