6 C
Skopje
петок, март 31, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  Мед од коприва: 2 лажици дневно! Лечи мигрена, ја чисти крвта и ќе се ослободите од сите тегоби!

  Копривата е најдоброто лековито растение за прочистување и формирање на крв.

  Добро делува на панкреасот и ја намалува содржината на шеќер во крвта. Ова растение лекува и болести и воспаленија на уринарниот тракт и морбидно задржување на урината. Посебно се препорачува за пролетно истоварување.

  Билката има изразено хемостатичко, диуретичко, омекнувачко и антианемично дејство.

  Листовите од коприва се извор на витамини – А, Б, Д, Е и К, минерални соли (калциум, манган, железо, калиум, цинк, магнезиум и бакар), ферменти, хлорофил и бои.

  Богати се и со танини, пантотенска киселина, ситостерол и хистамин.

  Еве како да направите лек кој ќе ви ја прочисти крвта и ќе ви ги ослободи сите тегоби:
  Состојки:

  – 1 кг листови од коприва
  – 2 лимони
  – 2 јаболка
  – 0,5 кг шеќер
  – агенс за желатинирање, по можност пектин

  Начин на подготовка:
  Попарете ги копривите (но кратко) заедно со јаболката. Производите заедно со двата лимона и нивните лушпи ставете ги во блендер додека не се пире.

  Додадете го шеќерот и средството за желатинирање во добиеното пире, во зависност од тежината и упатствата. Додека е врел се истура во топли и стерилни тегли. Две супени лажици се јадат секој ден пред јадење.

  Копривата е најдобро средство за чистење и подобрување на вашата крвна слика. Позитивно делува на панкреасот и помага во намалување на шеќерот во крвта. Може да се користи за лекување на воспаление на уринарниот тракт и стимулирање на движењето на дебелото црево.

  Еве зошто копривата се препорачува кога сакате да го исчистите телото.
  Копривата се користи за лекување на црниот дроб и жолчката, нарушувања на спиењето, тумори во слезината, грчеви во стомакот, чиреви, белодробни заболувања итн. Многу е корисен и за вирусни и бактериски инфекции.

  Ако имате ниски нивоа на железо во вашето тело и се чувствувате уморни, копривата е токму она што ви треба! Копривата содржи многу железо и успешно се користи во случаи на анемија.
  По некое време користење на коприва, повторно ќе почнете да се чувствувате полни со енергија и здравје.

  За жал, во современото општество, луѓето едноставно го игнорираат ова растение и премногу често користат аналгетици.

  Latest Posts

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.