6 C
Skopje
сабота, мај 18, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Мајчински подвиг: За да ја издржува ќерка си, мајка 40 години се преправала дека е маж

  Мајчината љубов може да биде бескрајно самопожртвувана, бидејќи љубовните мајки ќе направат се за да го направат своето дете среќно.

  Денес сакаме да ја споделиме со вас неверојатната приказна за една жена која повеќе од 40 години се преправала дека е маж заради својата ќерка.

  Египќанка по име Сиси Абу Дау носела машка облека повеќе од 40 години за да може да работи и да ја храни својата ќерка.

  Жената се омажила како 16-годишно девојче, но кога била бремена во нејзиното семејство се случила трагедија – и починал сопругот. Потоа морала да бара начини да заработи пари за да се издржува себеси и своето дете.

  Пред 40 години жените не можеа да се вработат во Египет и Сиси реши да се маскира во маж и на тој начин да живее. Жената мораше да работи на многу места. Најпрво нашла работа на градилиште, преместувала тули, мешала бетон, по што ги собирала родот на полето.

  Сега работи како бришач на чевли на станицата. Нејзината дневна заработка од околу 10 фунти, тоа е дури и помалку од еден долар. Покрај тоа, жената успеала сама да изгради куќа.

  Цело време ќерката на Сиси ја чувала баба и. Денес Сиси Дау повеќе нема смисла да се преправа дека е маж, но толку е навикната на машката облека што продолжува да ја носи. Во 2015 година, египетската влада го награди Сиси со наградата „идеална мајка“.

  Откако Сиси се здоби со популарност во медиумите, со помош на новинари успеа да добие лиценца и да работи во сопствен киоск. И покрај стекнатата слава, 69-годишната хероина продолжува да работи напорно за доброто на своето семејство

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.