6 C
Skopje
сабота, март 2, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Мајкл Џордан: Не можам повеќе да молчам

  Еден од најдобрите кошаркари во историјата, Мајкл Џордан, порача дека повеќе не може да молчи во врска со жестоките тензии меѓу афроамериканците и полицијата во САД, донирајќи два милиона долара за две здруженија.

  majkl_dzordan

  „Тажен сум и фрустриран поради поделбите и расните тензии коишто во последно време стануваат полоши и полоши. Знам дека оваа земја е многу повеќе од тоа и не можам повеќе да молчам. Мораме да најдеме решение за луѓето со црна кожа да имаат еднаков и праведен третман, а полицајците, кои ги ризикуваат животите за да нé заштитат, поддршка и почитување“, напиша легендарниот Мајкл Џордан во отворено писмо објавено во американските медиуми.

  Расните тензии во САД дополнително пораснаа на почетокот од јули кога полицајци убија двајца афроамериканци во сојузните држави Луизијана и Миенсота, а потоа во два одмазнички напада беа убиени вкупно осум полицајци во Далас и во Батон Руж.

  Човекот кој со Чикаго Булс освои шест титули во најсилната кошаркарска лига на светот – NBA, во писмото изразува надеж дека во американското општество ќе се случат „конструктивни промени и мирен меѓурасен дијалог“.

  Донираше два милиона долари на двете асоцијации кои го промовираат разбирањето меѓу полицајците и граѓаните.

  „Таа сума не е доволна да се решат проблемите, но се надевам дека ќе помогнат работите да се променат на подобро“, додава Џордан.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.