6 C
Skopje
недела, април 2, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Сокот од киселите краставички не го фрлајте во мијалникот, бидејќи е многу корисен за овие 5 работи

  Дури и ако сте најголем љубител на кисели краставички, пиењето чаша од солениот сок може да ви изгледа чудно. Но, размислете двапати пред да...

  13-годишно девојче забременило и раскажало за кошмарот потоа, апелирајќи до родителите

  Тинејџерка која забременила на 13 години, зборувала за кошмарот низ кој поминала кога ја дознала веста. Меди Ламберт од Форт Ворт, Тексас, ја раскажа својата...

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Мајка ја натера својата ќерка да испразни тубатa од пастата за заби, во чинија- еве зошто

  Животна лекција: Мајка ја натера својата ќерка да испразни тубат од пастата за заби,во чинија- еве зошто

  Ејми Бет Гарднер од Тенеси, сакала да и покаже на својата ќетка колку е важно да оди во средно училиште.Па на едноставен начин покажала важна животна лекција која ја споделила со многу родители.Периодот во средно училиште е важен преоден период кој е во кој се учи на одговорности и како функционира животот.

  Ејми како и секоја мајка, ја спремила својата ќерка за на училиште и пред да замине и дала туба со паста за заби и чинија па и рекла да ја истиска целата паста на чинијата.

  Таа го направила тоа, а тогаш Ејми и рекла: Сега врати ја целата паста назад во тубата. Девoјчето рекло дека тоа е невозможно, и дека и да успее нешто да врати назад тоа никогаш нема да биде исто.

  -Ќе ја паметиш оваа чинија цел живот и рекла мајката. Твоите зборови и дела имаат моќ што значат живот или смрт, кога ќе тргнеш во училиште ќе видиш колку се моќни зборовите.

  Ќе имаш моќ джсо твоите зборови да повредиш , навредиш и понижиш други, но исто така ќе имаш прилика со своите зборови да охрабриш многу. Понекогаш ќе носиш и погрешни одлуки, и да ги повредиш луѓето околу себе.

  Баш како и оваа паста што неможе назад така и твоите зборови, кои ќе ги изговориш неможе да се избришат. Секое утро избирај зборови и биди им подршка на лушето околу себе, со својата нежност и сочувство, зошто на овој свет му е потребно позитивност и добрина.

  Никогаш немој да се каеш што одбираш добрина- и рекла Емили на ќерка си. Ова е важна и креативна лекција што ќерката на Ејми никогаш нема да ја заборави.

  Latest Posts

  Сокот од киселите краставички не го фрлајте во мијалникот, бидејќи е многу корисен за овие 5 работи

  Дури и ако сте најголем љубител на кисели краставички, пиењето чаша од солениот сок може да ви изгледа чудно. Но, размислете двапати пред да...

  13-годишно девојче забременило и раскажало за кошмарот потоа, апелирајќи до родителите

  Тинејџерка која забременила на 13 години, зборувала за кошмарот низ кој поминала кога ја дознала веста. Меди Ламберт од Форт Ворт, Тексас, ја раскажа својата...

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.