6 C
Skopje
сабота, април 20, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Мајка цела бременост одбивала прегледи, а родила бебе какво се раѓа еднаш во 625 случаи

  Во Сибир е родено бебе какво што се раѓа еднаш од 625 милиони случаи. Бебето е зачнато по природен пат, но не се развивало во матката, туку надвор од неа. Бебето го кркистиле Вероника. Име кое значи „ таа ја носи победата“, што тоа потполно го заслужила.

  Мајката  која сакала да остане анонимна, жена која како бегалка  од Украина завршила на Сибир. Таа цела бременост не отишла на преглед.Но, нејзиното бебе е едно од 625 милиони случаеви кое успеало да преживее абдоминална бременост, во својот водењак, надвор од матката. До сега, покрај малата Вероника, забележани се само 12 такви случаеви во светот.

  Мајката и таткото на малата Вероника одлучиле дека нема да се породи во болница. И дека целата бременост и била во ред, породувањето го направиле дома.

  На почетокот одело се како што треба. Чусвтвувала се посилни и почести контракции, се подготвувала за породување, а потоа контракциите одеднаш престанале. Тогаш одлучиле да побрзаат кон болница каде ја оперирале 10 лекари. Операцијата била сложена и могу ризична. Но тие две издвоиле победа.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.