6 C
Skopje
среда, март 22, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Секоја вечер се будите во исто време – Еве што значи – Ако се разбудите во 3 – тажни сте, ако се разбудите во

  Досега сигурно многу пати сте прочитале дека духовната состојба и физичкото здравје се поврзани едно со друго. Но, традиционалните кинески методи и учења посветуваат посебно...

  Индиското момче пророк предвидува нови неволји за луѓето, од јули до август ќе има нешто многу сериозно

  Познатиот астролог-предвидувач Абигејл Ананд од Индија бил обичен тинејџер. Но, тогаш тој се заинтересирал за астрологијата и неговите предвидувања станале навистина пророчки. Младиот човек ја...

  Исповед на очајна сопруга: Маж ми изневерува со братучедка ми и не знам што да правам

  Месец дена сум во хаос. Сè тргна наопаку од моментот кога за прв пат дознав дека братучедка ми има нешто повеќе со мојот сопруг...

  Спаси човечки живот: Древен кинески трик ги спасува луѓето по мозочен удар!

  Игла може да го спаси животот на пациент со мозочен удар. Овој совет е од кинески професор. Чувајте игла или игла за шприц во вашата...

  Маска од куркума: Третман за подобра кожа

  Традиционалниот индиски рецепт, кој се користи третман за убавина, а во кој една од сосотојките е егзотичниот зачин куркума, воодушевил 90 отсто оние кои имале можност да ја пробаат оваа маска за лице.

  Оваа маска му дава сјај на вашето лице, ги избелува дамките на лицето и помага при остранување на акните. Уште од првата примена корисниците забележале подобар изглед на својот тен.

  Магичниот зачин куркума се користи илјада години како третман за убавина во Индија. Станува збор за традиционален обред за разубавување на невестите, кој се нарекува „халди“, а подразбира премачкување на деловите на телото на невестата со паста од куркума пред вечавката за нејзината кожа да добие прекрасен сјај.

  Основни состојки на маската се куркума и јогурт, но во зависност од типот на кожата може да се додаде, мед и свежо исцедени сокови, различни билни масла, алое вера или брашно од житарки.

  Маска за нормална, мешана и кожа со хиперпигментација:

  Потребни состојки: Половина лажичка куркума, една лажичка јогурт, неколку капки лимонов сок

  Начин на подготовка:

  Измешајте ги сите состојки и нанесете ги на исчистено лице. Оставете ја маската да делува половина час, а потоа измијте ја. Можете да ја нанесете со подебела четка, доколку не сакате рацете да ви станат жолти. Не грижете се дури и да се случи тоа бојата ќе ја отстраните со вода и сапун.

  Маска за масна и проблематична кожа:

  Потребни состојки: Половина лажичка куркума, половина лажичка црн мед, неколку капки гел од алое вера, една лажичка сурутка или јогурт

  Начин на подготовка:

  Измешајте ги сите состојки и нанесете ја смесата на исчистено лице. Оставете ја маската да делува половина час, а потоа измијте ја

  Маска за сува и зрела кожа

  Потребни состојки: Половина лажичка куркума, лажичка јогурт, половина лажичка масло по желба (арганово, кокосово, маслиново…)

  Начин на подготовка:

  Измешајте ги сите состојки и нанесете ги на исчистено лице. Оставете ја маската да делува половина час,а потоа измијте ја. Напомена смесата користете ја навечер, бидејќи ја прави кожата чувствителна на сонце.

  Latest Posts

  Секоја вечер се будите во исто време – Еве што значи – Ако се разбудите во 3 – тажни сте, ако се разбудите во

  Досега сигурно многу пати сте прочитале дека духовната состојба и физичкото здравје се поврзани едно со друго. Но, традиционалните кинески методи и учења посветуваат посебно...

  Индиското момче пророк предвидува нови неволји за луѓето, од јули до август ќе има нешто многу сериозно

  Познатиот астролог-предвидувач Абигејл Ананд од Индија бил обичен тинејџер. Но, тогаш тој се заинтересирал за астрологијата и неговите предвидувања станале навистина пророчки. Младиот човек ја...

  Исповед на очајна сопруга: Маж ми изневерува со братучедка ми и не знам што да правам

  Месец дена сум во хаос. Сè тргна наопаку од моментот кога за прв пат дознав дека братучедка ми има нешто повеќе со мојот сопруг...

  Спаси човечки живот: Древен кинески трик ги спасува луѓето по мозочен удар!

  Игла може да го спаси животот на пациент со мозочен удар. Овој совет е од кинески професор. Чувајте игла или игла за шприц во вашата...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.