6 C
Skopje
петок, март 1, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Маријана ја раскажа својата приказна: “Дадов 200 евра и бисери на свадба,за малку ќе ме уништеа”

  Маријана од Ужице решила да го раскаже непријатното искуство од свадбата на нејзината братучетка. Имено, сакала да направи убава работа, но нејзината тека за малку ќе и го уништила денот.

  -Мојата кума се омажи во неделата, а јас однесов 200 евра и бисери како подарок. Бисерите не се ефтини, а сакав да има некој спомен од мене засекогаш, а да не целиот подарок го стави во некој апарат кој ќе се расипе за 10 години, па да го менеува итн. И мојата мајка кога ги виде бисерите, се воодушеви. Кажа – Прексрасно, баш ќе се израдува, вели таа.

  Девојката вели дека навистина сакал да буди спомени секогаш и на тоа да се радува.

  – Кога стигнавме, секако, го дадовме ковертот, кој младенците го ставија во еден кафез за птици. Тогаш мене малку ми беше непријатно да ја извадам кутијата со бисерите, туку почекав да помине малку време , па да ја дарувам. И некаде пред тортата невестат седеше со својата мајка на невестинската маса и нешто зборуваа. Пријдов, и ја дадов кутијата, но се сплеткав, па како направив финта, и ја земав кутијата, ја отворив и и ги ставив бисерите околу врат. Тогаш врисна од среќа, веднаш ја извади огрлицата што ја носеше. Но тогаш се случи многу непријатна сцена. Нејзината мајка правеше гримаси, ништо не разбирав. А потоа не замоли да излеземе надвор, вели Маријана за српските медиуми.

  – Ние две излеговме, тогаш почна дда ни зборува околу тоа дека бисери не треба да се поклонуваат на невеста затоа што сибмолизираат солзи и цело време во мене гледаше како да сум лоша вештерка а не роднина! Веднаш тргна да кука дека сегамладите можеби нема да имаат деца??!! Без памет…И јас реков вратете ги, не знаев, продадете ги, правете што сакате. Мислев дека ќе ме исфрли од свадбата ако продолжам да се правдам. Сепак, не. Ја спушти топката. Невестата бисерите ги остави околу врат, а вчера ми кажа дека е бремена! Сега навистина се надевам дека не испаднав глупава што не сум знаела за обичајот и дека тоа нема да ми донесе лоша среќа“, завршува таа.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.