6 C
Skopje
среда, февруари 21, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Макрон: Француската војска ќе остане во Сирија без оглед на САД

  Францускиот претседател, Емануел Макрон, порача дека Франција ќе остане воено ангажирана во Сирија, без оглед на намерата на САД да ги повлече своите трупи од земјата.

  Во новогодишно обраќање пред вооружените сили на југот во Франција, Макрон изјави дека одлуката на американскиот претседател, Доналд Трамп, не смее да ги одврати француските сили од патот кон искоренување на Исламска држава, пренесе АП.

  „Каква било одлука за повлекување би била погрешна“, истакна Макрон.

  Франција е ангажирана во Сирија од 2015 година.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.