6 C
Skopje
вторник, март 21, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Исповед на очајна сопруга: Маж ми изневерува со братучедка ми и не знам што да правам

  Месец дена сум во хаос. Сè тргна наопаку од моментот кога за прв пат дознав дека братучедка ми има нешто повеќе со мојот сопруг...

  Спаси човечки живот: Древен кинески трик ги спасува луѓето по мозочен удар!

  Игла може да го спаси животот на пациент со мозочен удар. Овој совет е од кинески професор. Чувајте игла или игла за шприц во вашата...

  Ако одите да ги посетите вашите роднини на гробишта: 4 забрани кои не треба да се прекршуваат

  Ако одите да ги посетите вашите роднини на гробишта, има 4 забрани кои не смеете да ги прекршите за да не привлечете несреќа и...

  Баба ми секогаш ме нарекуваше странец, а не нејзин внук. Пораснав и станав богат. Еден ден таа дојде на мојата работа

  Од кога се сеќавам, баба ми секогаш ме нарекуваше странец, а не домородец. Зошто се одлучила така, не знам. На крајот на краиштата, надворешно...

  Македонка која избрала да стане собарка во Италија! Слушајте ме, Македонци! Никогаш не купувајте…

  Трогателна исповед на Македонка која избра да ја напушти земјата во потрага по подобар живот во Италија.

  Покрај тоа што раскажува за нејзината тешка судбина, таа дава и непроценливи совети за нашите сонародници кои решаваат да го следат нејзиниот пат. Погледнете што рече:

  „Билет во еден правец… И јас го избрав овој правец пред една година. Ме однесе во Италија. Многу сончева и пријателска земја, но овде никој не ве пречекува со храна и вино, како кај нас со леб и сол. Оставете ги дипломите дома, драги пријатели.

  Па да, имам диплома, но единственото нешто што ми служат сега е да ме потсетат дека некогаш имав други планови… сосема поинакви. Луѓето овде бараат нешто друго – силен грб, силни раце и пргави нозе. А ти требаат здрави нерви и железна психа. Ако се подготвите за авантурата, можеби ќе успеете.

  Имав два избора, (дневна слугинка) и (ноќна слугинка).
  Сепак, ние Македонките сме внимателни и љубезни, но не и сервилни. Имаме друг менталитет.

  Затоа боли. Затоа е тешко. Ќе мора да се навикнете да бидете предмет на постојан надзор. Ќе те тестираат за крадење, ќе учат како се движиш, како се облекуваш, како плачеш.

  Овде никој не се грижи за вашето културно, образовно и интелектуално ниво. Од вас се очекува да бидете само „тежок случај“.

  А знаеш ли што е среќа кога ќе си ја стискаш првата плата?!
  Тоа е двојно повеќе од македонското, но трудот, нервите и понижувањето се многукратно повеќе. Затоа размислете дали вреди цената. Доцна ми е, имам премногу овде, но скапо платив.

  Сега кога размислувам за тоа, се прашувам: дали мојот живот навистина вреди колку нов телевизор или фрижидер?

  Последен совет од мене – доколку купувате карта во странство нека биде двонасочна.

  Latest Posts

  Исповед на очајна сопруга: Маж ми изневерува со братучедка ми и не знам што да правам

  Месец дена сум во хаос. Сè тргна наопаку од моментот кога за прв пат дознав дека братучедка ми има нешто повеќе со мојот сопруг...

  Спаси човечки живот: Древен кинески трик ги спасува луѓето по мозочен удар!

  Игла може да го спаси животот на пациент со мозочен удар. Овој совет е од кинески професор. Чувајте игла или игла за шприц во вашата...

  Ако одите да ги посетите вашите роднини на гробишта: 4 забрани кои не треба да се прекршуваат

  Ако одите да ги посетите вашите роднини на гробишта, има 4 забрани кои не смеете да ги прекршите за да не привлечете несреќа и...

  Баба ми секогаш ме нарекуваше странец, а не нејзин внук. Пораснав и станав богат. Еден ден таа дојде на мојата работа

  Од кога се сеќавам, баба ми секогаш ме нарекуваше странец, а не домородец. Зошто се одлучила така, не знам. На крајот на краиштата, надворешно...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.