6 C
Skopje
среда, октомври 4, 2023
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Македонија против европскиот првак и Хрватска на Червар

  Ракометната репрезентација на Македонија ги дозна имињата на противниците на Светското првенство во 2019 година, чии домаќини ќе бидат Данска и Германија.

  Македонија за противници ги доби европскиот првак Шпанија, Хрватска која ја предводи екс селекторот на „црвено-жолтите“, Лино Червар и стариот познаник Исланд. Бахреин и Јапонија се аутсајдери во групата.

  Група А (Берлин): Франција, Русија, Германија, Србија, Бразил, Јужна Кореја
  Група Б (Минхен): Хрватска, Шпанија, Македонија, Исланд, Бахреин, Јапонија
  Група Ц (Хернинг): Данска, Норвешка, Австрија, Тунис, Чиле, Саудиска Арабија
  Група Д (Копенхаген): Шведска, Унгарија, Катар, Аргентина, Египет, Ангола

  Од секоја група најдобрите три селекции ќе продолжат во наредната фаза, кога ќе бидат формирани две нови групи. Натпреварите во тие групи ќе се играат во Хернинг и Келн.

  Домаќин на полу-финалните дуеле ќе биде Хамбург, а медалите ќе се делат во Хернинг, каде ќе се игра дуелот за трретото место и големото финале.

  Светското првенство ќе се игра во периодот од 9. до 27.јануари 2019 година.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.