6 C
Skopje
петок, март 1, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Маж живее во пештера со своето куче веќе 25 години. Сите што влегуваат таму остануваат без зборови

  Долго време, скулпторот Ра Полет беше познат само на неколкумина.

  Но, во 2014 година, документарен филм за него беше номиниран за Оскар – Џефри Кароф го сними филмот „Cave Digger“, каде што му кажува на светот за овој необичен човек.

  Изненадувачки, Ра е самоук скулптор. Ги претвора обичните пештери на државата Ново Мексико во вистински ремек-дела! За 25 години од својата работа, мајсторот преобразил 14 пештери, тој веќе започнал со работа на петнаесеттата. Ра не изнајмува помошници: тој работи сам и е придружуван од неговото верно куче, кое е секогаш наоколу.

  За да ги усоврши пештерите, Ра користи оригинални орнаменти, кои ги создава интуитивно по свој вкус. Мајсторот работи исклучиво со рачен алат. Некои пустински храмови достигнуваат висина од 12 метри.

  Пештерата број 15 треба да стане врв на работата на мајсторот – најколосална и убава.

  Сакате да шетате низ овие пештери? Дојдете на оваа виртуелна турнеја со нас наскоро! Вакво искуство се уште не сте доживеале – ви гарантираме! Не заборавајте да ја споделите оваа неверојатна убавина со вашите пријатели – нека се радуваат и нека се инспирираат!

  Ова е вистинско ремек дело на самоук уметник!

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.