6 C
Skopje
сабота, мај 18, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Мажот се симнал во подрумот по компири, го отворил шкафот и паднал мртов. По него истото се случило и на сопругата, синот и бабата, ова е страшната причина

  Русин по потекло, Михаило (42), татко на малата Марија, некогаш успешен професор по право, еден ден во септември отишол да земе компири во подрумот за да може неговата сопруга да подготви ручек, но никогаш не се вратил.

  Се онесвестил од испуштениот гас од компирите и набргу починал.

  Причината за смртта е компирот, кој содржи гликокалоиди , кои се токсични за луѓето . Како што овие зеленчуци гнијат, концентрацијата на гликокалоиди се зголемува и потоа се претвора во смртоносен гас.

  Додека оделе еден по еден во подрумот да видат што се случува, сите во семејството се отруле од овој отров и починале на лице место.

  Неговата сопруга Анастасија дознала дека Михаило веќе некое време не дошол дома, отишла да провери што се случило, но истото и се случило. Во подрумот се симнал и нивниот постар син Георги (18), а потоа и бабата Ираида (68).

  Од сите останала жива само Марија, бидејќи вратата од шкафот во кој се чувале компирите била оставена отворена, така што гасот во меѓувреме испарил и така малото девојче останало живо.

  Оваа трагедија, иако се случи во септември 2013 година во семејниот дом, но поради чудниот начин на кој загина целото семејство на Марија, повторно е актуелна на социјалните мрежи и предупредува колку компирот може да биде опасен за живот. /Вести2

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.